| MihaiPavel21 a întrebat:

Am un laptop Dell Inspiron 5555 și nu merge să intru în ADVANCED BOOT OPTIONS...I-am dat restart apoi am apăsat F8 și nu mi-a afișat nimic doar s-a repornit singur...Cum pot să intru în ADVANCED BOOT OPTIONS?

2 răspunsuri:
| qq30xx a răspuns:

Încearcă F12 sau F2

| NLS a răspuns:

Ai apăsat tasta suficient de repede?
Majoritatea procedează asa: începi sa o apeși repetitiv, la intervale scurte de timp (jumătate de secunda) începând din momentul când ecranul se face negru/albastru. (după un restart).
Daca e vorba de pornire inițială, poți începe sa o apeși la circa 2 secunde dupa ce ai apasat butonul de pornire.

Suplimentar, la unele placi de baza mai noi, trebuie sa ții apăsată prelungit tasta pentru "quick boot menu".
Posibil sa fie la fel și pentru Advanced Boot menu, nu am verificat. (dar ar fi o măsură de siguranță în plus, sa nu o apeși din greseala)