| DanikToma a întrebat:

Am un laptop si as vrea sa-mi cumpar un router wireless. spuneti-mi va rog, de ce depinde un router? trebuie numai decit sa am un internet cu modem de masa? sau functioneaza si cu un modem nou care eu il conectez la firul de telefon?

Răspuns Câştigător
| MitroKta a răspuns:

Pai, routerele astea de obicei inlocuiesti modemul cu ele, pentru ca au si iesire LAN, adica pentru internet la desktop( cu fir- wireless e fara fir).
Tu trebuie sa te uiti de care router iti trebuie, pentru ca de ex daca ai internet de la romtelecom-clicknet atunci iti trebuie router cu intrare adsl. Deasemenea cu cat ai o suprafata mai mare in care probabil te vei invarti cu lapropul( o casa mai mare de exemplu) iti va trebui unul mai performant- de obicei cu 2 sau 3 antene. Deci, grija mare! Mai documenteaza-te!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Router-ul trebuie conectat la firul prin care primesti semnalul de internet, acesta poate fi si firul de telefon, eu asa am internet de la Romtelecom. De la doza pentru telefon am un fir, cu un splitter la care este conectat atat telefonul fix cat si router-ul.

| Kövér_Paul_1979 a răspuns:

Atita vreme cat din respectivul modem se conecteaza la pc prin cablul de retea(net) si nu prin usb da.Atentie insa daca va conectati la internet cu user si parola (rcs/rds) routerul respectiv trebuie sa fie compatibil cu protocolul PPPOE.Iar pentru cei ce sunt pe UPC va trebui ca routerul sa poata clona mac-ul pc-ului care era initial conectat la modemul dsl al UPC.