| ProPlayer90 a întrebat:

Am un Pc cu ryzen 5 1600 3. 2ghz și vreau sa îmi iau o placa video video noua adc. un R9 370 4GB și trebuie alimentare separata.Cum se face alimentarea separata? Ce mufa trebuie conectata? Trebuie cumva un adaptor?¿

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alimentarea separata (pentru placile video - si nu numai) in calculator se face prin conexiune separata la sursa.
Daca sursa nu are conexiune potrivita la placa video (sau alt consumator) atunci trebuie intercalat un adaptor (de mufe) intre sursa si placa (sau alt consumator).
De regula, aceste adaptoare sunt cuprinse in cutia placii video sau trebuie cumparate separat.

| NLS a răspuns:

Ce sursa ai? (modelul exact)

Cablul necesar se numeste / este
alimentare 8 PIN PCI-Ex (6+2)
sau
alimentare 6 PIN PCI-Ex (daca sursa e mai veche),
si apartine de sursa
(fie iese direct din ea, fie are o mufa care se conecteaza la sursa, daca sursa este eventual "modulara").

Cablul trebuie sa arate in felul urmator (daca e 6+2, altfel va avea doar partea cu 6 pini):

https://www.alternate.de/......zv6z1m.jpg

R9 370 4GB are nevoie de o alimentare cu 6 pini. (deci daca ai un cablu 6+2, folosesti doar partea mai mare)