| anonim_4396 a întrebat:

Am un Volkswagen Touran 2006 1, 9 Diesel,cand pornesc climatronicul la o temperatura mica afara,de sub masina iasa un fum albicios.Ce poate sa fie? Oare sunt de vina bujiile incandescente? Daca sunt astea, cate sunt la numar ca sa stiu cate cumpar.

Răspuns Câştigător
| IonutzMariusz a răspuns:

Poate nu ai orice climă obișnuită ci încălzire staționare (Siroco) și acelui îi trebuie bujie și alimentare cu carburant.
Trebuie verificat la un service.
E cam bizară treaba asta.

4 răspunsuri:
| IonutzMariusz a răspuns:

Eu cred că ai conducte fisurate și freonul în contact cu oxigenul devine "fum alb", vezi dacă miroase acel fum și a ce, chestia cu bujiile cade din start, bujiile fac scânteia pentru ardere, clima funcționează pe baza unu compresor cu șurub.

| DyRUS a răspuns (pentru IonutzMariusz):

Miroase a motorina acel fum.

| DyRUS a răspuns (pentru IonutzMariusz):

Cate bujii are, stii cumva?

| IonutzMariusz a răspuns (pentru DyRUS):

Din câte cunosc eu modului încălzire staționară are 1 bujie
Dar am zis e posibil să ai acel modul de încălzire staționară.