| gabriel2ksmp a întrebat:

Ar merge cs go pe un pc de acesta Windows 10
Procesor:
i5-2400 - (4cpu) 3.10ghz
Placa video:
Intel HD Graphics
Hard disk:
320 GB
Memorie ram:
4 gb ddr3

14 răspunsuri:
| gabriel2ksmp explică:

Cu placa video placa video Intel hd graphics 2000 1644 mb

| Zuzu1991 a răspuns:

NU
iti trebuie procesor cel putin generatia 7 ca sa aiba o placa video integrata BUNA, si tu ai generatia 3
sau placa video dedicata... cat de cat

| gabriel2ksmp explică (pentru Zuzu1991):

Deci nu merge cs go

| NLS a răspuns (pentru gabriel2ksmp):

Poti adauga cu vreo 200-250-300 RON o placa video mai veche, de exemplu GTX 660, sau 750 Ti
si va merge.

https://www.olx.ro/d/oferta/gtx-660-2gb-192-biti-IDeomIV.html#c2e626b544

| gabriel2ksmp explică (pentru NLS):

Cam in cate fps il va duce

| Frank51 a răspuns:

Va merge dar foarte prost. Îți recomand o placa video second hand pana în 100 de lei, i-am luat nepotului meu un HD seria 6000 și ii duce cs în low 60fps.

| GPA a răspuns:

Având în vedere că CSGO este CPU based, ceea ce consumă cel mai mult, evident, va fi procesorul. Acel i5 este destul de vechi, de generația a doua "Sandy Bridge". Nu te ajuta cu nimic, iar faptul că vei folosi și tehnologia grafică integrată (IGPU) din procesor, respectiv pentru acest model de procesor Intel HD graphics 2000, va fi cumplit. Spun acest lucru, pentru că, cadrele nu vor fi stabile, vor varia de la 30-50-70 (fps), vor exista aceste drop-fps în configurație, în plus, mai vorbim și de Windows 10, ce consumă singur cel mult 1.6-1.7Gb RAM. Ție-ți mai rămân practic disponibili 2Gb RAM (considerând acest share de memorie RAM alocată memoriei grafice integrate in procesor).
Cu alte cuvinte, pe această configurație îți va merge foarte greu chiar și pe setări low.
Trebuie să faci un upgrade plăcii tale de bază. Upgrade înseamnă : memorie RAM, o placă video dedicată (dgpu), un procesor mai bun, poate și un ssd, dar în funcție de buget.

, observ că avem un socket LGA 1155. Cum se numește placa ta de bază?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru gabriel2ksmp):

Nu, am incercat pe un i3 generatia 4 (deci mult mai nou ca al tau) si nu a mers cs16... DELOC

| NLS a răspuns (pentru gabriel2ksmp):

Depinde ce rezolutie folosesti.
Am avut prin casa un G2020 (deci Pentium cu 2 nuclee la 2. 9GHz, mai slab decat i3), si o placa GTX 650.

Am adaugat restul componentelor, printre care un SSD si 4GB ddr3 @1600, si i-am facut un sistem unui prieten ce nu avea deloc PC.
Initial era gandit pentru ETS2, dar acum se joaca mai mult CS Go pe el, si Minecraft.
In CS Go, la rezolutie mai mica si cu totul pe low (monitorul e de 22, si are 1680x1050, dar a zis ca a pus-o pe 1600x1200), are cam 140fps (nu stiu la ce-i ajuta, ca monitorul are 60Hz, dar in fine).

PS> doar ca i-am pus intentionat Windows 7 Home Premium, pe 10 nu avea scor chiar atat de mare, si ii ocupa mai mult RAM.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

La intrebarea ta "daca merge?" raspunsul este da (din experienta iti zic), acum la intrebarea daca o sa mearga bine, nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut eu. Nu merge nici LoL cum trebuie. War thunder e in 5fps, csgo 15fps

| GPA a răspuns (pentru gabriel2ksmp):

Da, ți-am găsit placa de bază.

Support :
- Upgrade memorie RAM
32 Gb RAM max. (frecvență : 1333MHz) DDR3
- Upgrade CPU pentru. socket Q67 (placa ta de bază)

- CPU ( de preferat un i7 2600 )
- Placă video (oricare placă video pe PCI-E, compatibilă cu întreaga configurație).

Din punctul meu de vedere, nu aș upgrada acel sistem. Mi-aș lua o alta unitate desktop (personal pe piese), dar îl poți lua și kit (preasamblat).
Este decizia ta, dacă dorești îl poți upgrada, îmi spui bugetul doar și-ți recomand piese de schimb/upgrade. Dacă vrei kit unitate desktop (preasamblat bănuiesc), la fel, îți voi recomanda o unitate de gaming.

Aștept un răspuns!