| CentyLox a întrebat:

As avea o mica intrebare
Cine stie o metodă pentru root la Allview x3 soul lite in afara de kingroot sau ceva custom room

7 răspunsuri:
| Andy_Andy_1977_LlEX a răspuns:

Eu nu stiu dar ai grija ca rootul Iti Sterge tot din telefon!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Hahaha,inainte de toate sa clarificam:
-ROOT-ul nu iti sterge nimic din telefon.
-ROOT-ul iti da permisiunea sa modifici ce vrei tu de pe telefon.

2.Ma pricep, si am experienta in chestii de aceastea.
Prima data, inainte de toate, fa un backup folosind TWRP.
Poti incerca prin a flash-ui Magisk V 12.0, e foarte usor.E un tool universal si eu mereu il folosesc, se instaleaza in 5 secunde si dupa ai root.
Avand in vedere ca nu vrei custom roms nu prea ar mai fi altceva.Mai sunt metode in functie de model.Ma contactezi daca ai nevoie.

| VladutAnghel a răspuns (pentru Andy_Andy_1977_LlEX):

Nu este adevarat, nu iti sterge tot ce ai in telefon

| CentyLox explică (pentru anonim_4396):

Eu nu dispun de un PC/laptop momentan nu este alta cale doar sa dau flash la cwm și după la Root. Așa făceam când eram mai mic (Samsung Galaxy ace 2) cu cwm și cyanogenmode sau daca nu era cgm-ul era Root flash-abil format zip

| rrrp a răspuns:

Am eu dar iti trebuie un windows.
practic root ul nu iti sterge datele din telefon dar Allview x3 soul lite are Android 6 si datorita masurilor de securitate trebuie sa deblochezi bootloader ul mai intai, iar in momentul asta isi da factory reset (deci pierzi datele).

apoi trebuie sa instalezi un custom recovery gen twrp pentru ca cel default nu iti permite sa instalezi root (si nimic altceva). twrp ul nu e universal si iti trebuie unul pentru telefonul tau. pentru Allview x3 soul lite nu o sa gasesti dar telefonul asta e de fapt gionee f103 pro, si am eu pentru asta (am facut root si il folosesc de vreo 2 luni fara probleme). -- aici iti trebuie un calc cu windows, un soft, drivere si custom recovery ul.

dupa ce pui custom recovery ul doar instalezi root ul si gata.

si kingroot nu merge -- asta e singura metoda de a il roota.

| rrrp a răspuns (pentru VladutAnghel):

Este adevarat, iti sterge... trebuie deblocat bootloaderul si in momentul ala isi da factory reset (Android 6+).

| Voicu_Florin_1999 a răspuns (pentru rrrp):

Salut, am vazut raspunsul, vreau si eu sa pun un alt rom, dar nu stiu cum sa deblochez bootloader ul, si daca poti sa ma ajuti cu si ce trebuie sa fac.(nu stiiu pasii exact ca in rest stiu care e treaba cu root ul, twrp, etc) Mersi!