| DannyR0 a întrebat:

As dori sa achizitionez si eu o placa video. Mai intai de toate vreau sa mentionez ca am un PC cu o sursa de 450w, procesor Intel G860 dual-core 3ghz, 4gb ram, o placa de baza Asus p8h61 pcie 2.0 x16 si carcasa floston unit.
Ce vreau eu sa va intreb e ca am in vizor 2 placi video, un gtx 650 si un hd7700. Din cate stiu gtx650 ar fi ceva mai slabuta dar bugetul meu nu e asa mare, insa voiam sa va cer parerea si inca cv big grin
Presupun ca merge pe blaca de baza, adica m-am interesat si presupun ca merge un ddr5, nu sunt sigur si cu carcasa sper sa nu am probleme pentru ca este mititica.

5 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

"Presupun ca merge pe blaca de baza, adica m-am interesat si presupun ca merge un ddr5"

Daca ai o iesire standard PCI-Express si o sursa cu 450 iti poti lua orice. Carcasele sunt in mare parte standardizate. Daca ai o placa de baza micro atx atunci cumperi o placa pentru micro atx. Ai dreptul sa returnezi placa. Vezi cat bandwidth (latime de banda) are fiecare placa video, pe langa alte specificatii, inainte sa iei o decizie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut alegere buna cu gtx650, o poti lua cu ancredere, merge pe placa ta de baza, dar sa nu uiti la achizitionare de conectorul de alimentare (cu 6 pini) pentru placa video.bafta.

| dantomescu78 a răspuns:

Am vazut ca placa ta de baza are slot pci expreess deci merge foarte bine aceasta placa video: http://bit.ly/19YGgoP

In plus vad ca o gasesti la un pret promotional acum!

| SorinLebron1981 a răspuns:

Alege gtx. Placile nVidia sunt de 10 ori mai bune ca cele radeon http://bit.ly/1lELxEl (link prin afiliere)

| Stefan_Gavrila_1990 a răspuns:

Parerea mea daca vrei sa mearga jocurile super bine cumpara gtx stie cei de la nVidia GeForce ce e bun pentru tine si jocuri