| vlad170 a întrebat:

As vrea sa comand o placuta ram si apare la tote frecventa si nu stiu ce inseamna.ma puteti ajuta voi plz?

1 răspuns:
| m4them4tic a răspuns:

Frecventa e viteza la care lucreaza acele placute.
Trebuie sa vezi ce tip de memorie ram suporta placa ta de baza(DDR, DDR2, DDR3, SDRAM.). Poti afla asta cu ajutorul unor programe, cum ar fi CPU-Z sau pur si simplu te uiti pe placa de baza, langa sloturile de ram.
Mai trebuie sa afli cat de multa memorie ram suporta placa de baza, asta o afli cautand pe gugal modelul placii tale.