| morosanu55 a întrebat:

As vrea sa mi iau un sistem desktop, cu 4 gb ram, placa video dedicata si iesire hdmi.
Intrebarea mea este: Pot sa mi iau un tv Philips full hd, de 54 cm, cu hdmi si sa l folosesc si ca monitor sau este mai bine un monitor full hd de 22 de inch...eu vreau sa stiu daca va fi la ambele aceeasi calitate a imaginii...ptr ca nu exista nici o diferenta de pret

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut, trebuie sa te uiti la rezolutia televizorului. Pt ca aia este si nu o sa poata mai mult (de fapt e posibil sa poata, dar arata nasol.

Monitorul e facut sa te uiti la el de aproape. Televizorul e facut sa te uiti la el de departe.

Minitorul in general are o rezolutie mai mare (fiind mai aproape creste rezolutia sa vezi mai bine). Tv-ul mai proasta. Nu te lua dupa HD, full hd si alte prostii comerciale. Uita-te la rezolutia in sine.

Pe scurt, calitatea imaginii, depinde de unde privesti. Pentru cazul tau as sugera monitorul.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pai daca sunt full hd amandoua...

| vidii a răspuns (pentru cristimihailov):

Aici obiectez ceva

HD = 1280x720/1366x768.
FULL HD = 1920x1080
4k = 3996 × 2160 / 4096 × 1714 / 4096 × 3112 / 3656 × 2664
Toate sunt rezolutii, dar cele de dinaintea lor, le sunt denumirile. unde e prostia comerciala?

| CrissuMv a răspuns:

Daca sunt full hd amandoua.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cine stie?! Doua televizoare nu sunt la fel din aceeasi serie dar sa compari un Tv cu un monitor! Ia-ti un TV. Cand ai chef poti sa-l pui si pe cablu.