| Alexandru390 a întrebat:

Aș vrea să schimb processorul unui laptop Asus A541UV. El având i3 7100u și vreau să îi pun i3 9100f. Singura problemă e că nu știu dacă are procesorul prins de placa de bază deoarece nu aș vrea să i-o schimb și pe aia. Vă rog dați-mi un răspuns.

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

E lipit de placa. http://tinyurl.com/w8km4m2 Are Socket FCBGA1356 (Flip Chip Ball Grid Array)

5 răspunsuri:
| AnonimulFox a răspuns:

E lipt pe placa le placa de baza nu merita. Mai bine il schimbi pe el

| antimulte a răspuns:

E lipit in placa de baza, ca la majoritatea laptopurilor. Sunt rare la cele schimbi CPU cu altul cu acelasi socket.

| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Procesoarele de la laptop nu pot fi schimbate cu o varianta de desktop! Nu beneficiaza de acelasi model de socket si cel mai probabil, chiar daca fizic ar intra, BIOS-ul nu o sa ti-l citeasca si nu o sa mearga.

Succes!

| Alexandru390 explică (pentru Algo098):

Mersi pentru informație?
O să-i las procesorul dar tot o să-i mai pun niște ram. Ar funcționa dacă mi-aș lua un SSD extern deoarece am hhd in laptop.
Funcționează împreună și să-mi pun Windows-ul pe ssd-ul extern?

| Algo098 a răspuns (pentru Alexandru390):

E mai bine ca SSD-ul sa fie bagat in laptop in locul HDD-ului. Instalarea widows-ului pe SSD extern e mai complicata si in functie de varianta de USB viteza SSD-ului poate sa scada mult fata de viteza la care merge SSD-ul. SSD-ul nu e accesat la fel de bine prin USB. In plus legatura USB e mai putin stabila, se mai misca cablul USB si apar erori.