| Hy_Mattyas_1992 a întrebat:

Problema este in felul urmator,as vrea sa schimb procesorul unui laptop, de ce ar trebui sa tin cont? placa video? placa de baza? model laptop? thinking

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Sper ca n-ai luat laptop ieftin si te-ai gandit ca poti sa pui i5 si video dedicata pe el.
Procesorul la laptop se schimba cu procesor identic sau compatibil atunci cand se arde si cam atat.
Daca vrei laptop mai puternic, vinzi ce ai si iei nou. De data asta ceva ce esti sigur ca te tine macar 2-3 ani.
Bafta

| Hy_Mattyas_1992 explică (pentru CataC):

Pai tocmai ca il am de 2 ani si ziceam sa fac niste inbunatatiri..si cam in procesor ar fi problema (2 ghz) si in ram(doar 3 Gb), cand l-am luat a fost de buget mediu 2100 lei

| CataC a răspuns (pentru Hy_Mattyas_1992):

Nu merge asa la laptopuri. happy Cand ai bani il schimbi.
Eventual vezi cum il vinzi pe-asta si completezi diferenta.
Bafta

3 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Intai fi sigur ca se poate schimba. Nu la toate laptopurile poti schimba procesorul. Si trebuie sa vezi daca placa de baza este compatibil cu procesorul nou, daca consuma la fel de mult ca celalalt procesor, etc.