| MAMICA2004 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu cum sa-mi maresc viteza ventilatorului de la laptop

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

La majoritatea laptop-urilor este imposibil. O solutie foarte simpla si rapida este curatarea radiatorului, la mine de la 90* a coborat la 60*. Chestia asta se face o data la 3-4 luni.

| Goete a răspuns:

Il demontezi si il cureti.
Problema nu e viteza, ci mizeria acumulata care nu lasa sa circule aerul si sa il raceasca

| ziftode a răspuns:

La intrebarea ta, raspunsul mot-a-mot e "astupi toate gaurile de aerisire", asta v-a forta ventilatorul sa mearga la maxim

daca intrebarea era de fapt "laptop-ul meu se incinge, cum pot sa imbunatatesc racirea" atunci Goete ti-a dat raspunsul corect dar 99% din cazuri inaplicabil, din cauza ca 99% din laptop-uri sunt facute in asa fel sa nu poata fi desfacute decat cu demontare completa, si asta CHIAR NU TE SFATUIESC, asa ca ar fi bine sa te duci cu el la un service/specialist care sa stie ce sa faca (scule, scule speciale numai pentru laptop-ul ala, manual de service explicit pentru laptop-ul ala care contine si metoda de, demontare, mai exact ce suruburi desfaci si mai ales in ce ordine, etc.)

o solutie de compromis, nu prea grozava, dar care imbunatateste racirea fara atata bataie de cap este sa cumperi un suport de laptop (care v-a produce o mai buna aerisire cand sta pe o suprafata plana), eventual unul care are si ventilatie proprie:

https://cooler-laptop.compari.ro/
https://www.emag.ro/standuri-coolere-notebook/c
https://www.pcgarage.ro/standuri-coolere-notebook/