| asd10cristi a întrebat:

As vrea si eu sa-mi achizitionez o sursa noua pentru ca cea veche(Delux ATX-450W P4) scoate un miros de plastic ars cand intru in jocuri.
Am urmatorul sisitem:

Computer Type ACPI x86-based PC
Operating System Microsoft Windows 7 Ultimate

Internet Explorer 8.0.7600.16385 (IE 8.0 - Windows 7)
DirectX DirectX 11.0

Motherboard:
CPU Type DualCore Intel Core 2 Duo E6320, 1866 MHz (7 x 267)
Motherboard Name Gigabyte GA-G31M-ES2L v1 (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
Motherboard Chipset Intel Bearlake G31

DIMM1: Nanya M2Y1G64TU8HB0B-3C 1 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)

BIOS Type Award Modular (02/05/09)
Communication Port Communications Port (COM1)
Communication Port Printer Port (LPT1)

Display:
Video Adapter NVIDIA GeForce 9800 GT (512 MB)
3D Accelerator nVIDIA GeForce 9800 GT
Monitor Samsung SyncMaster 940N/MagicSyncMaster CX915N/CX916N/CX917N [19" LCD] (HMEP326762)

Multimedia:
Audio Adapter Realtek ALC883 @ Intel 82801GB ICH7 - High Definition Audio Controller [A-1]

Storage:
IDE Controller Intel® 82801GB/GR/GH (ICH7 Family) Serial ATA Storage Controller - 27C0
Floppy Drive Floppy disk drive
Disk Drive WDC WD10EARS-00Y5B1 ATA Device (931 GB, IDE)
Optical Drive DTSoftBusCd00
Optical Drive HL-DT-ST DVDRAM GSA-H42N ATA Device (DVD+R9:10x, DVD-R9:10x, DVD+RW:18x/8x, DVD-RW:18x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
SMART Hard Disks Status OK

Input:
Keyboard HID Keyboard Device
Mouse HID-compliant mouse

Network:

Network Adapter Realtek RTL8168C(P)/8111C(P) Family PCI-E Gigabit Ethernet NIC (NDIS 6.20) (192. [ TRIAL VERSION ])

Peripherals:
Printer Fax
Printer Microsoft XPS Document Writer
USB1 Controller Intel 82801GB ICH7 - USB Universal Host Controller [A-1]
USB2 Controller Intel 82801GB ICH7 - Enhanced USB2 Controller [A-1]
USB Device Office Keyboard1
USB Device USB Composite Device
USB Device USB Input Device

DMI:
DMI BIOS Vendor Award Software International, Inc.
DMI BIOS Version F8
DMI System Manufacturer Gigabyte Technology Co., Ltd.
DMI System Product G31M-ES2L
DMI System Version
DMI Motherboard Manufacturer Gigabyte Technology Co., Ltd.
DMI Motherboard Product G31M-S2L
DMI Motherboard Version x. x
DMI Chassis Manufacturer Gigabyte Technology Co., Ltd.
DMI Chassis Version
DMI Chassis Type Desktop Case
DMI Total / Free Memory Sockets 2 / 0

Ce sursa imi recomandati? As prefera sa fie una sub 200-300Roni si daca se poate silentioasa, daca nu zgomotoasa dar sub acest pret.

5 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Parerea mea e ca iti trebuie o sursa de calitate, de firma cu care sa nu ai probleme in anii urmatori! eu zic ca ti-ar fi buna orice sursa care este peste pretul de 130 ron si are de la 450 W in sus! nu mai merge pe delux, ci pe firme de renume : thermaltake, corsair, etc!
Eu, de exemplu am o thermaltake de 450 W, si imi tine bine un core2duo E8400 la 3Ghz, 4 gb ram, video 9600 GT! sper ca ti-am fost de ajutor! bafta! Deci in principiu sa fie o firma de renume, nu no name-uri!

| RS4 a răspuns:

Uite-te putin la Corsair 500CX

| Minks a răspuns:

Daca tot faci investitia eu zic totusi sa iei ceva peste 150 lei, poate o sa schimbi prin absurd placa video pe viitor, sa fi sigur ca nu mai iei alta sursa. Oricum si aia pe care ai pus-o tu e un fel de Delux in alt ambalaj, adica nu e prea stralucita.