| Girly97 a întrebat:

Așa, am un monitor cu rezoluția de 1920 și o unitate cu rezoluția de 1024. Față de vechea unitate, noua unitate nu se împacă deloc bine cu monitorul. Imaginile sunt foarte, foarte mari și fișierele de pe desktop ocupă foarte mult spațiu! Cum pot schimba rezoluția monitorului Samsung?

11 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Din windows se schimba. Click dreapta pe ecran - screen resolution.

| Girly97 explică (pentru Adrian5575):

Înafară de opțiunea cu 1024 mai este una mult mai mică.

| alexalx1234 a răspuns:

Încearcă să instalezi driverele plăcii video.

| Girly97 explică (pentru alexalx1234):

Daca as stii care sunt...

| NLS a răspuns (pentru Girly97):

Https://filestore.community.support.microsoft.com/......69732c6545

tastezi dxdiag in caseta de cautare.
intri in programul ce rezulta la cautare, are o pictograma rotunda albastra, cu un X galben pe ea,
mergi in TAB-ul Display, si pe prima linie de sus gasesti numele placii video.

Daca e nVidia,
https://www.nvidia.com/en-gb/geforce/drivers/

daca e AMD
https://www.amd.com/en/support

daca e Intel, in functie de generatia procesorului, gasesti driverul pentru video aici:
https://www.intel.com/......phics.html

Dar daca crezi ca nu te descurci, doar posteaza numele placii video aici, e mai sigur.

| Girly97 explică (pentru NLS):

Cum ar fi denumirea unei placi video in limba engleza, procesor?

| NLS a răspuns (pentru Girly97):

GPU (Graphic Processing Unit)
Graphic Card, sau
Video Card.

Procesorul e cu totul altceva, si il intalnesti adesea sub denumirea CPU (Central Processing Unit)

| Girly97 explică (pentru NLS):

Am priceput, se pare ca cardul grafic este de la Nividia insa folosesc dintr-un anume motiv Microsoft Basic Display Adapter, am incercat sa il upgradez dar tot asa a ramas, tot cu aceasta rezolutie mica pe un monitor incompatibil.

| NLS a răspuns (pentru Girly97):

Spune numele exact al placii (nVidia e doar numele producatorului) si iti gasesc imediat driverul potrivit, iti indic linkul si il instalezi, apoi va merge.

Sper doar sa fie o placa video ce are driver pentru Windowsul ce il ai acum. (daca de exemplu folosesti Windows 10 si placa video e foarte veche, posibil sa nu se gaseasca driver pentru Win10).

Deci trebuie sa indici pe langa numele placii
si Windowsul folosit (XP, Vista, Win7, Win8, Win8.1, Win10)

| Girly97 explică (pentru NLS):

Din cate am inteles eu, folosesc o placa video temporara care nu este pentru Windows 10 dar pana imi voi cumpara o placa video noua sunt nevoita sa fac tot posibilul sa imbunatatesc macar calitatea display-ului. Am tot incercat sa fac upgrade la toate driverele insa nimic. sad Inafara de Nvidia nu scrie altceva la numele placii video.

| CentyLox a răspuns (pentru Girly97):

Snappy Driver Installer sau DriverPack Solution. Iti actualizeaza toate driverele la zi fara sa stii care cum sunt. Cu placere