| Stefan2111 a întrebat:

Atunci cand cumperi o sursa(PC) dupa ce trebuie sa te ghidezi ca sa stii daca i ceva de capul ei? dupa cati W are? daca da cam cati ar trebui sa aiba o sursa buna?

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Depinde de comp şi de ce ai instalat pe el. După părerea mea ar fi bun de 400 W.

| Stefan2111 explică:

[PC-ul nu este o "sursa". PC-ul este "personal computer". Sursa, este o cutie nazdravana, care se afla in interiorul PC-ului si, se ocupa cu alimentarea anumitor "chestii" ] asta stiu si eu. am pus in paranteza PC ca sa isi dea seama toata lumea despre ce este vorba adica sursa pentru PC asta vroiam sa zic cu acea paranteza

| lucib a răspuns:

Dupa pret...

| belltech a răspuns:

Nu conteaza cati watti are ci cat e de eficienta, preferabil factor de putere peste 80%, multi conectori, dar nu vechi gen pata, ci sata, conector cu 6/8 pini pentru placa video, si aparent, desi sunt in mare voga, nu modulare, din acelea unde poti debransa alte cabluri la nevoie, cica scade eficienta cu cat ai mai multe contacte fizice, aparent cele care nu sunt modulare sunt mai eficiente. pe antec.com au un calculator de putere in functie de ce ai tu in comp http://www.antec.outervision.com/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PC-ul nu este o "sursa". PC-ul este "personal computer". Sursa, este o cutie nazdravana, care se afla in interiorul PC-ului si, se ocupa cu alimentarea anumitor "chestii". Dar, daca vrei sa stii dupa ce trebuie sa te ghidezi atunci cand cumperi un PC, uita-te aici: http://www.computerica.ro/......epret-bun/ Sper sa-ti fiu de folos!