| aXy99 a întrebat:

Aveti idee de ce se vad asa pixelate partile intuncate? Nu e vorba doar de acest serial, ci de toate de pe Netflix. Daca ma uitam pe vreun site cu seriale piratate nu cred ca s-ar fi vazut asa de rau. Este abonamentul de 12$, cel cu 4k pIm etc.

https://imgur.com/a/iry1Ncc

12 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

COMPRESIE!
cu cat o chestie e compresata mai tare
cu atat imaginile intunecate se vad prost
nu stiu exact de ce!

iar Netflix-ul e compresat la greu, altfel nu ar reusi sa ofere 4k prin stream oricui plateste abonamentul (SI NU SUNT PUTINI)

chiar e mult mai tare compresat decat daca iei acelasi film x265 de pe t0rrenti

ar fi trebuit sa vezi xvid/divix, pe vremea DVD-urilor... SE VEDEAU EXECRABIL
iar pe vremea aia m-am injurat serios o potaie imbecila care lua DVD-uri cu filme cu adevarat tari si de colectie (StarWars, Lord of the Rings, etc.) si le re-encoda (iar, SE VEDEA EXECRABIL) si zicea ca "el e multumit", iar eu voiam calitate maxima ca sa le pun in colectie
multumesc lui D-zeu, Allah, UNIVERS ca a aparut HD dupa aia big grin

PS uita-te pe Diva, chiar versiunea digitala, SE VEDE EXECRABIL, compresia e la maxim si nu are nici un fel de HD

| Lovelypeaches100 a răspuns:

La mine nu se jntampla asa ceva, problema trebuie sa fie de la dispozitivul tau

| aXy99 explică (pentru Lovelypeaches100):

Zau?
Si ce sa aiba dispozitivul meu?

| Ineys a răspuns:

Si la mine se vede ok din poza.
Ce rezolutie are filmul si ce rezolutie are monitorul tau?

| aXy99 explică (pentru Ineys):

1080p monitorul, rezolutia videoclipului nu stiu cum s-o aflu.

| Ineys a răspuns (pentru aXy99):

Pe 1080p la monitor nu ar trebui sa se observe asa rau asta...
Singura optiune pe care o ai e sa cauti acelasi film altundeva si sa faci o comparatie, asa poti sa-ti dai seama daca e de la Netflix sau... asa e filmu.
Daca zici ca pe Netflix ai abonamentu de 4k, ar trebui sa fie 4k.

Uite aici un test pentru monitorul tau:
http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php
Poti sa le faci pe toate daca vrei.

| aXy99 explică (pentru Ineys):

Monitorul e bun, oriunde altundeva in afara de Netflix se vede bine. Are panou VA, ar trebui sa se vada bine negrul.

| aXy99 explică (pentru Ineys):

Primele doua nuante le disting greu, dar se vad daca ma uit atent. Oricum nu asta e problema.

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru aXy99):

1080 nu e 4k de ce ti-ai face abonament 4k daca nici nu ai la ce sa te uiti in 4k

| aXy99 explică (pentru Lovelypeaches100):

Esti cam retardat de fel, asa e? Trebuia sa imi fac pentru doua dispozitive si sa vad HD? laughing

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru aXy99):

Da! De ce dracu ti-ai face abonament de 12 euro cu 4k, cel HD este la fel de bun. Si oricum, daca te uiti la ceva ce a doar filmat 4k dar televizorul tau nu e, te astepti sa fie 4k? Doamne proasta mai e lumea. Contacteaza-i pe aia de la Netflix, poate ei inteleg prostia mai bine.

| aXy99 explică (pentru Lovelypeaches100):

Eu am monitor FHD, de ce m-as uita la HD? Sa nu mai zic ca pentru 2 euro in plus am obtinut 4 in loc de 2 dispozitive la care sa ma uit concomitet. Am impartit cu 2 prieteni banii si am dat 4 euro fiecare. Dar na, mai bine luam abonamentul de HD pentru doua dispozitive si sa platesc eu 10 euro, in loc sa iau 4k (FHD in cazul meu) si sa dau 4 euro. Daca stii ca esti prost, de ce simti nevoia sa semnalizezi? Vorba aia: "Mai bine taci si dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu".