| NoTurbinaNoGood a întrebat:

Aveti idee de ce unele televizoare gasesc posturile DTV fara a avea un card in ele, pe cand altele nu gasesc nici unul?
De exemplu, LG (nu stiu modelul), desi nu are card in el, gaseste toate posturile digitale disponibile pe cablul de la UPC, doar ca sunt blocate majoritatea (citeste numele postului, emisiunea), pe cand unele televizoare care teoretic au acelasi tip de tunere si slot CI+, nu gasesc nimic pe DTV, conectate la acelasi cablu?
Vreau sa cumpar un TV mai ieftin dar care sa vada posturile digitale de la UPC si nu sunt sigur la ce trebuie sa ma uit.
Tuner DVB-C si slot CI+ au toate, dar de ce unele gasesc posturi digitale fara card, iar altele nu?

Răspuns Câştigător
| GoldenZenith a răspuns:

Pisici.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inchiriezi un decodor de la UPC (5 lei lunar=60 lei anual) si poti viziona programele dorite cu orice elevizor, mult mai ieftin.

| NoTurbinaNoGood explică (pentru Bula):

Am unul deja, dar vreau sa inlocuiesc un tv de pe perete, cu unul care sa stie DTV. Nu am unde sa mai pun un aparat.

| Dennis1993 a răspuns:

Cel mai bun răspuns îl primești de la cel care îl vinde. În marile magazine fiecare firma are un reprezentant care știu foarte bine caracteristicile televizoarelor.

Bula
| Bula a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Programele analogice vor functiona cu orice TV.
Cele digitale de la UPC au o codare speciala, diferita de DTV "obisnuit", care necesita si cartela UPC.
Putine televizoare au slot pentru card-urile UPC.

| GoldenZenith a răspuns:

Prea complicat.
Ce cf?

| NoTurbinaNoGood explică (pentru GoldenZenith):

N-am.
Ce zici de Blaupunkt?