| rudragos a întrebat:

Pana la urma televizoarele HD care au tuner DVB-T prind posturile digitale SD sau trebuie neaparat sa aiba tuner DVB-C?

6 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

Nu neaparat.
Eu am un LG Doar cu DVB-T, si cum nu folosesc televiziunea terestra (este doar in Bucuresti si Sibiu), folosesc un DVB-C mpeg2 primit in custodie de la RDS.
Daca doresti sa vizionezi canale HD, si furnizorul tau de televiziune digitala are incluse in programa canale HD, informeaza-te daca primesti in custodie DVB mpeg4 (neaparat mpeg4), daca nu, trebuie sa cumperi, si nu e chiar ieftin.

| ΔH a răspuns:

@rsn
Gresit!
Eu am doua antene si una am conectat-o in spatele TV-ului, si cealalalta in spatele DVB-ului.
Si din televizor alegi de unde sa preiei semnalul (Antena, HDMI1, 2, 3, RGB, VGA, Scart).
Dar claritatea este MULT, MULT mai slaba daca vei conecta cablul direct la TV.
Sau ma rog... asa este la mine, poate la voi aveti semnalul mai bun direct pe cablu si nu se vad diferentele asa rau.

| rsn13 a răspuns:

Trebuia sa zici asa din start. problema la digi este ca acea a doua unitate este pentru a decoda semnalul (vine codat si tu primesti de la ei un card de decodare care intra in aparatu' lor). Direst la televizor nu ai cum.

| alexunder12 a răspuns:

Păi DVB - T înseamnă "Digital Video Broadcast - Terrestrial", adică recepția se face cu ajutorul unei antene.
DVB - C înseamnă " Digital Video Broadcast - Cable ", deci transmisia se face prin cablu.
Și televizoarele HD sunt capabile să recepționeze posturi SD.

| hrdcore a răspuns:

Prin fara ca am eu

| rudragos explică:

Adica se poate sa pun cablul direct in televizorul HD fara sa mai fie nevoie de receptorul DIGI, adica mai clar, nu vreau sa am doua telecomenzi.