| Angelworld a întrebat:

am si eu o problema cu un televizor shov... nu imi prinde posturile calumea am cautat toate la cablu toate inaditurile le-am schimbat, unele posturi se vad sticla altele nu... prima, antena cand le cauta le vede dar nu le pune pe un anume program ca si cand nu le-ar gasi dati-mi si mie sfaturi (l-am dus la cineva si acolo se vedeau toate posturile bec)Ce am mai observat eu am in acelasi prelungitor unde este tv si calculatorul si cand am e tv pornit si pornesc si pc incepe tv sa se vada mai cu purici

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Cred că ai semnal la limită iar ramificaţiile se fac obligatoriu cu splitere iar acestea separă între ei consumatorii de semnal.
http://www.google.ro/......tp?/imgres
Adăugirile sunt de dorit să fie evitate, iar dacă nu se poate altfel se fac cu mufe de prelungire. E de evitat acest gen de mufe : http://www.google.ro/......tp?/imgres

| K0sti a răspuns:

Da, se vede cu purici, cand pornesti calculatorul. De aici puteti trage concluzia cat de rau radiaza calculatorul. Sursa care este in comutatie si radiaza in draci, plus sursa auxiliara a procesorului de pe placa de baza. Mai ai si un router wireless care emite la putere maxima si ala esti. Te mai miri de ce te doare capul. Asta a fost asa o paranteza. Referitor la problema ta, eu cred ca nu sunt bine prinse posturile. Sau poate sa fie o problema de la antena inainte de a intra in casa. Undeva pe traseul de la cutia alora de la RDS de pe scara, sau de unde ai tu abonament si pana la intrare in apartament. Daca ai epuizat toate solutiile, suna-i pe aia de la cablu sa vina sa masoare semnalul, au o scula speciala cu care fac asta si sa verifice cablu.