| GrigoreCostinel a întrebat:

Bun, uite care e treaba. Am banda R.G.B. de 10m, 12v, 4A. Am un esp 8266 01 si un programator specific. Intrebarea mea este... Pot sa fac un circuit, cu care sa pot controla banda R.G.B. cu telefonul(de exemplu)? Daca gaseste cineva o schema sau ceva este bine venita. Nu conteaza daca gasiti si ceva cu arduino in loc de programatorul lui.

3 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Te complici prea mult, mai bine cauta un controller de banda LED cu wifi, vine si cu aplicatia lui de mobil, nu te astepta sa fie ceva wow... dar iti va putea permite sa le controlezi din telefon in loc de o telecomanda chinezeasca banala. Vezi pe ebay sau amazon.

| GPA a răspuns:

Pentru a controla în primul rând banda RGB cu telefonul, ai nevoie de o platformă software (un program pentru Android- apk sau pentru IOS-ipa asociat acelui dispozitiv, acelei benzi) pentru a controla tipul de lumină, intensitatea și cromatica. Aici intervin abilități de programare și dezvoltare mobilă. Nu vei reuși să schimbi culoarea benzii RGB așa... pur și simplu după preferințe.
Poate ajungi la o schemă electrică, folosești un emițător bluetooth, conectezi bandă la telefon, dar mai departe? Trebuie să știi să programezi în acest caz.