| micashibuna a întrebat:

Buna am achizitionat un laptop toshiba si am dori sa ma ajutati cu ceva sfaturi pentru o functionalitate mai mare a bateriei Multumesc

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Orice ii faci, bateria este o componenta consumabila in timp. happy

Daca nu folosesti bateria nu e bine, daca o folosesti se duce in timp, deci nu iti bate capul. laughing

Sunt n factori care contribuie si la incarcare/descarcare, tipul acumualtorului, chargerul, sistemul de management al acestuia.
Cat timp acumulatorul este la 100% nu se mai efectueaza nici o incarcare si laptopul sta pe curentul din retea.

Am folosit pana acum 3 sisteme notebook si la niciunu nu m-am plans de baterie sau sa o fi folosit in vreun mod special. Cand am avut unde o incarcam, cand nu stateam pe ea, dar din laptop nu am scos-o niciodata (e patetic sa se stinga cand vrei sa te muti in alta camera).
O idee buna, pentru a ramane celelule active este se pastrezi nivelul de incarcare la peste 80% atunci cand e posibil.

In rest, ca se poti bucura cat mai mult timp de baterie, micsoreaza pe cat posibil luminozitatea (nu foarte mult, cat sa nu te chiorasti), adica minimul pentru a fi "confortabil" ochilor.
Si cand pleci de langa el pune-l in stand-by sau inchide display-ul.

2 răspunsuri:
| DragoStefaN a răspuns:

Pentru o functionalitate indelungata a bateriei exista un singur sfat: nu o folosi concomitent cu incarcatorul.

Cand esti acasa, intr-un bar, la un prieten si ai acces la priza scoate bateria de tot si foloseste laptopul doar alimentat prin cablu. Bateria o folosesti numai cand nu poti folosi incarcatorul si NICIODATA ambele.

PS: Incarcarea bateriei o faci numai cu laptopul stins.

| micashibuna explică:

Am tot auzit tot felul de sfaturi
mentionez la laptop stau cand am de facut o schita un proiect sau chiar am de lucrat la el in rest stau la calculator
si de accea vreoiam ceva sfaturi
cand lucrez sa lucrez tinand bateria la incarcat sau s-o las sa se descarce cat timp timp?
apropo racitorul ar fi bine sa aiba 1 2 sau 3 ventilatoare?