Întrebare recomandată | TGOD a întrebat:

Am o mare problema legata de PC si ROUTER(precizez ca, am windows 7 ultimate).

Vreau sa conectez unitatea la internet prin cablu de la router,insa,nu reusesc sa fac setarile. Fara nicio setare,imi merge,acum sunt de pe el,insa,de fiecare data cand deschid pc,nu am internet,trebuie sa merg la Control Panel\Network and Internet\Network Connections,sa dau disable, apoi enable la Local area connection, pentru a-mi functiona internetul.
Vreau sa ma loghez cu datele de la router. Cum creez setarea?

DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| s3v3n7 a răspuns:

Ce router ai?
intra in Internet Explorer - scrie in bara de sus -> http://192.168.1.1 sau http://192.168.1.2 Acum da click pe WI-FI (la unele routere este in stanga) si jos de tot in pagina da click pe -> Configurare ->aici schimbi parola wi-fi si apoi click pe ->SAVE.

10 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Setarea o faci in windows si ca sa nu mai stau sa scriu pasii, vezi aici un video
http://youtu.be/BCRPrEwOnwM
(nu le are baiatul cu tutorialele dar te descurci tu dupa poze :D )
Bafta!

| TGOD explică (pentru neluL):

Am facut de nenumarate ori asa, insa, nu merge, ca si cum nu as fi conectat la internet. Unde pot gasi si eu username si parola la router? straight face

| mgtow a răspuns:

Pe youtube iti apare tutorial cum procedezi pentru a seta acel dispozitiv, daca nu ai manual e posibil sa te chinui destul, daca nici prin internet nu merge atunci e vremea sa iti cumperi altul doar nu e asa scump.

| Kattan a răspuns:

Ce internet ai? Cand pornesti calculatorul ce IP ai inainte de a da disable/enable?
Ce inseamna 'sa ma loghez cu datele de la router'?

| MaTrIx8378 a răspuns:

Cauta pe youtube, uite aici niste tutoriale cum sa-ti rezolvi problema http://www.youtube.com/watch?v=i00H_izkPHY

| Iwao a răspuns:

Clic dreapta pe Local Area Connection/properties/clic pe internet protocol version 4 (TCP/IPv4)/properties,bifezi sa obtii ip si DNS server automat/ok.
In bara de adrese scrii 192.186.1.1,user admin.parola admin pentru a seta routerul.

| TGOD explică (pentru s3v3n7):

Am incercat, insa, presupun ca username-ul nu e cel care il gaseste un dispozitiv prin wi-fi straight face nu stiu care e username-ul. straight face In contract nu scrie nimic...straight face

| BuGz a răspuns:

La mine nu a fost nevoie de nicio instalare probabil cablul nu este bine sau nu stiu

neluL
| neluL a răspuns (pentru TGOD):

Cauta in cartea tehnica a routerului. La majoritatea routerelor Username-ul din default este Admin.

| s3v3n7 a răspuns:

Priveste pe spatele routerului trebuie sa ai un IP cam asa: 192.16****.
intri la acest ip. apoi iti va cere username si parola(tot acolo pe spate la router le gasesti) si faci setarile recomadate in cartea de instructiuni.
Sper sa reusesti!