| MaNumescAurelian a întrebat:

Buna, am o mica intrebare, recent am avut o placa video nVIDIA gt 1030 low profile, mergea totul bine, dar s-a defectat, iar acum am un gt 710, inainte, puteam sa vizionez un 8k fara nicio problema, dupa ce am schimbat placa video (am facut si un upgrade la rami), nici 2k nu imi mai merge, dupa ce am consultat putin task managerul, inainte placa video era consumatorul, dar acum este procesorul, puteti sa-mi spuneti de ce si daca poate fi o solutie, care este aceea?

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Ai macar TV sau monitor 8k? laughing) Trecand pe asta, 1030 e doar de vreo trei ori mai puternica ca si 710, de unde si pierderea de performanta. Solutia e sa cumperi tot un 1030 sau ceva mai bun.
https://gpu.userbenchmark.com/......26vsm77649

| Zuzu1991 a răspuns:

Pentru ca 710 e veche, antica si de demult (pleonasm intentionat tongue ) si nu are cip 8k nici macar 2k... doar 1080p
solutie e sa iti iei o placa video noua, slaba, dar noua