| babyloving a întrebat:

Am o problema cu calculatorul. Unitatea merge doar ca ventilatorul se misca prea repede iar monitorul nu mai porneste doar imi arata: power saving mode HDMI. Cum pot sa il repar?

4 răspunsuri:
| bubulex a răspuns:

Muta placa video in celalalt slot

| introduaicinumele a răspuns:

Ai cumva conectat monitorul la PC prin HDMI?

Fa-ti rost de un cablu VGA si conecteaza-ti normal monitorul la placa video prin acel cablu.

| Ady_Cico_1997 a răspuns:

Reistaleaza windows (am patit si eu

| xgamerz a răspuns:

Sal.
De obicei cand o unitate porneste in windows fara probleme, se aude un beep sau 2 beep-uri (din uniatate).
Ai boxe la PC? Cand pornesti unitatea, se aude sunetul de welcome? Porneste windows-ul? Sau porneste unitatea, asteapta 5min.si apasa tastele: WINDOWS+U, asa ar trebuie sa auzi o voce in boxe. Asa iti dai seama k unitatea functioneaza 100% si trebuie sa incerci sa connectezi PC-ul la un alt monitor sa vezi daca iti apare imaginea.

Daca NU se aude nimic, atunci e o prob.de la unitate. Ar trebuie sa ii dai un reset la bios. Reset-ul se face daca scoti bateria si ramii din PC, pornesti PC-ul, opresti PC-ul si bagi inapoi ramii si bateria. Dar sunt mai multe metode de reset, daca ai manualul de la PC de la plac de baza, o sa gasesti acolo cum se face un reset la bios.

Si daca nici asa nu funcioneaza, trebuie sa iei toate piesele/componentele din PC, pe rand prin eliminare, ca sa iti poti da seama care e defecta.

PS: Unitatea (PC-ul) cand il pornesti, face sunet? beep?