| Kasya a întrebat:

Buna!
Am o problema cu pc-ul. Mi-a aparut aceasta eroare dintr-o data:
"Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and pres a key."
Eu mi-am cumparat Windows 10 Home si l-am instalat acum 5, 6 luni. Totul a decurs foarte bine, n-am avut probleme. Azi mi-a venit comanda cu noul mouse si noua tastatura. Le-am pus imediat pentru ca celelalte nu mai functionau.A fost bine la început dar dintr o data am observat ca se încarca greu. Tastatura noua este cu fir, cea veche era wireless, mouseul tot cu fir.Pentru ca este de tip USB nu mai recunoaste ce trebuie sau n-are legatura?
Nu înteleg de ce a aparut tocmai acum aceasta problema, la cateva minute dupa ce am introdus cele doua periferice.Si mai vreau sa stiu daca la bios sunt toate puse corect.
La Active Page on Entry unde sunt 8 variante îmi arata "Main". Nu stiu daca are legatura.

Apoi la Boot Option Priorities:

Boot Option #1 - AHCI P0: TOSHIBA DT01ACA050. Disabled ( banuiesc ca acesta este HDD-ul si cred ca e bine pus. Vreau sa mentionez ca nu am facut modificari, nu am schimbat deocamdata.)

Boot Option #2 - AHCI P1: ASUS DRW-24F1MT.Disabled

Boot Option #3 - UEFI: Built-in EFI Shell. Disabled

Am mai umblat la niste setari dupa ce am primit aceasta eroare dar nu mai tin minte, stiu doar ca am apasat pe F11, apoi am încercat F2 si a mers. Mi s-a deschis monitorul. Dar cand l-am repornit am avut aceeasi problema.
Nu i-am facut nimic, doar am dat la "Discard Changes and Exist" ca sa fie ca la început. Pana acum a mers cu aceste optiuni mentionate mai sus. Oare nu este activat? Nu stiu ce sa-i mai fac.
Please select boot device:
UEFI.
AHCI P1: ASUS.
AHCI P0: TOSHIBA.

Configuration Boot Default

Aici ce ar trebui sa aleg?
Am umblat la aceste setari si parca a mers dar nu mai stiu cum am facut.
Am dat la Boot Default si vad ca mi s-a deschis dar este posibil sa ma confrunt cu aceeasi problema cand îl voi reporni. Ceva nu e bine, se încarca greu paginile si se blocheaza.
Mi-a aparat iar eroare dupa ce l-am repornit.
"A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart."

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Trebuie sa alegi hardul sa mearga mai departe.

35 răspunsuri:
| Kasya explică (pentru aditimus):

Si cum fac asta?

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Observi ca ai Disabled la toate posibilitatile de Boot, nu?

Pune HDD-ul (Toshiba) pe "enabled".

| Kasya explică (pentru NLS):

Pai asa arata. Sunt alte 4 optiuni. Daca pun disabled la prima optine asa ramane si nu mai scrie Toshiba

| Kasya explică (pentru NLS):

Este pe enable. Disabled era doar a 4 a optiune dintre celelalte doua. Asus si Uefi.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Ai putea posta un printscreen de la Boot Option Priorities?
Eventual si celelalte 2.

| Kasya explică (pentru NLS):

Nu stiu cum sa fac asta de pe telefon. Nu pot intra de pe pc.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Atunci incearca in primul rand sa resetezi setarile BIOS-ului, s-ar putea sa ajute.

Load BIOS Defaults,
Load Setup Defaults
Load Optimal Defaults
Load optimized Defaults...

in functie de modelul placii de baza, poti avea oricare dintre urmatoarele denumiri

O gasesti (sau le gasesti, daca apar cumva doua dintre ele) acolo unde ai si "Discard Changes and Exit"

La partea cu prioritatea de boot, ar fi mult mai simplu daca as putea vedea exact ce ai acolo.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Dupa mai multe încercari mi-a aparut asta:
Recovery
Your PC couldn't start properly.
After multiple tries, the operating system on your PC failed to start so it needs to be repaired.
Error code: 0xc0000001
You'll need to use recovery tools.If you don't have any istallation media..etc
Press Enter to try again.
Press F8 for Start-up settings.

Am apasat F8 si am ales Boot logging.
Acum îmi arata:
Fixing (Chappy Stage 2: 80%. etc
Este a doua oara cand face acest lucru, Preparing Automatic Repair si stiu ca a mers.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Ti-as putea trimite pe mail daca vrei.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Ok, am reusit, s-a deschis. Dar daca vreau sa salvez tot ce am pe un stick nu ar trebui sa-l mai restartez, dar o sa se blocheze.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Se misca greu

| Kasya explică (pentru Kasya):

Se pare ca merge bine, nu se blocheaza.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Ce specificatii are? (procesor, RAM, video, modelul sursei, (nu doar watii))

Ca sa vezi care e starea de sanatate a sistemului, ar trebui totusi reinstalat Windowsul, pentru ca exista si posibilitatea sa fi luat un virus.

Ai verificat temperatura in timpul functionarii?
(GPU-Z arata atat temperatura procesorului cat si a placii video foarte exact, in tabul Sensors.
La nevoie - si HWinfo e bun, si ambele sunt gratuite.)

Dupa reinstalare, daca sistemul are un procesor mai vechi si mai slab, ar trebui dezactivate niste chestii prin Windows
+++Cortana,
+++telemetria,
+++aplicatiile moderne care permit asta
+++serviciile inutile/nefolosite ar trebui blocate,
+++si totul de la Privacy pus pe OFF, in afara de camera si microfon, caci de astea ai nevoie
(restul nu doar ca sunt inutile, dar si trimit diverse date pe serverele Microsoft, ceea ce incarca procesorul inutil. La fel fac Cortana si telemetria).

| Kasya explică (pentru NLS):

Încerc sa-mi repar singura pc-ul din ce am mai învatat, doar ca unele lucruri ma depasesc.
În primul rand este o unitate slaba si ieftina, am cumparat-o în graba. Am vazut ca are 4gb ram si am zis s-o iau. Primul meu sistem it a fost cumparat de cineva care cica se pricepea. Avea doar 1gb ram si fara placa video dedicata. Am avut probleme cu ea în timp, am schimbat multe piese. Bateria, sursa de alimentare de vreo 2 ori, cd-romul, etc.
La noua unitate am mai întampinat diferite probleme usoare si am reusit sa le rezolv. Dar cel mai bine este sa-mi cumpar o unitate mai buna si sa fiu atenta la specificatii.
Am asa:
AMD A4-4000 APU Radeon HD Graphics/
Amd Radeon HD 7480D.
3.00 GHz
4 GB RAM
GPU temperature: 41.3°C si ajunge la 41.6°C.
Îl am deschis de cateva ore, mi-a fost frica sa-l mai opresc. Mai am de mutat.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Am întampinat o problema acum. S-a blocat si apoi s-a facut ecranul negru, se vedea doar mouseul si putin din taskbar. Am dat restart pana la urma, a mers, s-a deschis. Dar are o problema. Poate ca s-a reparat automat dar doar putin încat sa se deschida.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Daca-l reinstalez o sa rezolv ceva? Ma gandesc sa nu stric sistemul de operare.Nu stiu daca mai rezista.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Nu stiu daca mai rezista hdd-ul.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Si mai vreau sa stiu daca o sa-mi faca probleme sistemul de operare dupa ce îl voi instala în caz ca vreau sa-mi cumpar o unitate noua.Este original, tip usb. Cred si eu ca hdd-ul este cauza, nu mai este într-o stare buna si n-o sa mai reziste mult pentru ca si celelalte componente ale unitatii sunt slabe.

| laurentiu80 a răspuns (pentru Kasya):

Pana sa-ti iei alt pc, fa-i un upgrade la asta, mai adauga 4 gb RAM, si inlocuieste HDD cu un SSD. hddul il poti verifica cu HD Tune daca e pe duca sau nu. Reinstaleaza sistemul de operare, fi linistita, nu se defecteaza asa usor un HDD.

| Kasya explică (pentru NLS):

Multumesc pentru sfaturi. Îmi cer scuze, am dat la altcineva funda din greseala. Am vrut sa-ti dau tie pentru ca te-preocupat problema mea si ai vrut sa afli mai multe detalii.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Te-a preocupat*

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Singurele componente care ar putea influenta intr-o oarecare masura HDDul, sunt sursa (o sursa foarte ieftina e automat o bomba cu ceas. Surse precum Delux, Rasurbo, Rhombutech, Akyga, si multe altele, se ard cand ti-e lumea mai draga, de obicei destul de repede, si exista mari sanse sa ia cu ele tot sistemul. )
si RAMul, (daca ai o capacitate mica, atunci cand e folosit 100% RAM ul, se creeaza un fisier de swap pe HDD, adica scrieri inutile).

Atunci cand ai cumparat windowsul, probabil ai primit pe factura si tipul licentei. Daca e licenta FPP, o poti muta pe alt PC oricand.
Daca e OEM, din pacate e mai greu, trebuie eventual sa iti creezi un cont Microsoft si sa atasezi licenta de acesta, apoi sa te loghezi mereu in windows cu contul de utilizator Microsoft (e de evitat asta, pentru ca astfel ajung si alte chestii pe serverele lor, dar e singura varianta cand ai o licenta OEM).

| Kasya explică (pentru NLS):

Este W10 FPP.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Atunci nu o sa fie probleme, il poti instala pe alt PC, si nici de cont MS nu e nevoie.

| Kasya explică (pentru NLS):

Ma gandeam sa nu fie virusat pc-ul si sa-mi faca probleme.Deocamdata nu-mi permit o alta unitate si ma gandeam sa reinstalez windowsul sa vad cum merge.Dar înainte de asta ma gandeam sa cumpar un hdd mai bun.

| Kasya explică (pentru Kasya):

Din ce am observat pana acum merge bine.Se deschide normal. Repararea automata a ajutat la ceva. Dar mi-e frica sa-l mai las asa.

| NLS a răspuns (pentru Kasya):

Eu sunt destul de sigur ca nu sunt virusi, dar poti verifica folosind Avast, varianta free, eventual ESET... (Insa nu instalate in acelasi timp)

| Kasya explică (pentru NLS):

Da, stiu. Am folosit Avast multi ani la rand, varianta free.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vazusi ca ai reusit cu boot-ul. Problema e ca pare-se ca ai bube MARI la hard disc. Pot sa arunc o privire cu TeamViewer sau sa vin cu un hard extern la fata locului ca sa recuperam cum trebuie. Bine, mai ramane sa fim si in aceeasi metropola. Iasi aici. Tu?

| Kasya explică (pentru GabiDumitrescu):

Ma descurc singura, nu e nevoie.