| Ciocoflencea a întrebat:

am o problema cu bootarea din bios pe un laptop as vrea sa stiu ce inseamna tipurile de SATA, nateive IDE si, >IDE- AHCI astea le-am gasit in advanced sata configuration iar sub sunt sata port 0, 1, 2, 3, 4 etc. primul este hard disckul asta este problema? dar ideea este ca nici nu pot sa-l schimb deoarece este blocat nu ma lasa este gri scrisul in loc de albastru pentru al schimba., iar la boot option prorities am us UEFI \; NAME STICK, dar deageaba cand ii dau restart imi da loading freedos Karmel... si nu se intampla nimic iar daca apas pe orice tasta imi zice sa ii dau rebot si sa selectez boot priorities sau sa introduc boot medie device. ce trebuie sa fac. laptopul este praf nu mia merge deloc sa il aprind ..pentru a intra in windows. ma baga direct in automatly repair. si la final imi zice ca nu poate f reparat automat...

5 răspunsuri:
| Ciocoflencea explică:

Cand reusesc sa-l bootez imi da loading freeDOS No KERNEL SYS ce trebuie sa fac? astept si de geaba...

| gogυ a răspuns:

Cand intri in bios cauta dupa load setup defaults. UEFI e activat de la o instalare anterioara a sistemului de operare de pe un stick USB.

| Ciocoflencea explică (pentru gogυ):

Am o optiune restore default e acelasi lucru? say cine| pur si simplu nu merge sa imi porneasca stickul am incercat sa-l bootez si de pe pc prin wintoflash si sa-l fac pe laptop dar tot nu merge:-s

| gogυ a răspuns:

Dupa load setup default cauti primary boot device si il pui pe cd, mergi apoi la exit si iesi cu salvarile facute.iti va boota de pe cd.

| Ciocoflencea explică (pentru gogυ):

Am facut astea dar degeaba imi porneste tot depe hdd am incercat sa dezactivez hdd-ul dar degeaba... nu imi citeste m-am gandit ca ar fi o problema cu dvd-writeru meu... si l-am pus pe stick dar tot nu a mers si m-am gandit ca o fi de la windowsul downloadat si inerc acumisa iau alt windows