| Kasya a întrebat:

Buna!
Am o problema cu pc-ul. Mi-a aparut aceasta eroare dintr-o data:
"Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and pres a key."
Eu mi-am cumparat Windows 10 Home si l-am instalat acum 5, 6 luni. Totul a decurs foarte bine, n-am avut probleme. Azi mi-a venit comanda cu noul mouse si noua tastatura. Le-am pus imediat pentru ca celelalte nu mai functionau.A fost bine la început dar dintr o data am observat ca se încarca greu. Tastatura noua este cu fir, cea veche era wireless, mouseul tot cu fir.Pentru ca este de tip USB nu mai recunoaste ce trebuie sau n-are legatura?
Nu înteleg de ce a aparut tocmai acum aceasta problema, la cateva minute dupa ce am introdus cele doua periferice.Si mai vreau sa stiu daca la bios sunt toate puse corect.
La Active Page on Entry unde sunt 8 variante îmi arata "Main". Nu stiu daca are legatura.

Apoi la Boot Option Priorities:

Boot Option #1 - AHCI P0: TOSHIBA DT01ACA050. Disabled ( banuiesc ca acesta este HDD-ul si cred ca e bine pus. Vreau sa mentionez ca nu am facut modificari, nu am schimbat deocamdata.)

Boot Option #2 - AHCI P1: ASUS DRW-24F1MT.Disabled

Boot Option #3 - UEFI: Built-in EFI Shell. Disabled

Am mai umblat la niste setari dupa ce am primit aceasta eroare dar nu mai tin minte, stiu doar ca am apasat pe F11, apoi am încercat F2 si a mers. Mi s-a deschis monitorul. Dar cand l-am repornit am avut aceeasi problema.
Nu i-am facut nimic, doar am dat la "Discard Changes and Exist" ca sa fie ca la început. Pana acum a mers cu aceste optiuni mentionate mai sus. Oare nu este activat? Nu stiu ce sa-i mai fac.
Please select boot device:
UEFI.
AHCI P1: ASUS.
AHCI P0: TOSHIBA.

Configuration Boot Default

Aici ce ar trebui sa aleg?
Am umblat la aceste setari si parca a mers dar nu mai stiu cum am facut.
Am dat la Boot Default si vad ca mi s-a deschis dar este posibil sa ma confrunt cu aceeasi problema cand îl voi reporni. Ceva nu e bine, se încarca greu paginile si se blocheaza.
Mi-a aparat iar eroare dupa ce l-am repornit.
"A disk read error occurred. Press Ctrl+Alt+Del to restart."

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Trebuie sa alegi hardul sa mearga mai departe.

35 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Kasya):

Ce oameni dom'le... Uite, ca sa nu dai bani aiurea, ia si fa-ti cont pe Dubox.com. 1 TB de spatiu free. Merge foarte repede. Foloseste ala ca sa salvezi ce e important. Oricum, tot e cazul de hard nou din ce zici tu.

| Kasya explică (pentru GabiDumitrescu):

Mi-am cumparat un Desktop Gaming HP OMEN GT11. Nu mai este nevoie. Am recuperat absolut tot ce era mai important de pe hdd-ul vechi si le-am salvat pe stickuri usb de 64 GB. Mi-au ramas vreo doua foldere cu niste poze pe desktop si n-am mai apucat sa le mut pentru ca nu s-a mai deschis pc-ul. Dar nu era nimic important.
Oricum am avut noroc si a mers atunci pentru ultima data.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Kasya):

Ah, vezi ca daca nu s-a mai deschis poti sa scoti hardul si sa recuperezi totusi. Daca chiar conteaza datele alea, desigur.

| Kasya explică (pentru GabiDumitrescu):

Am un rack extern si am încercat sa vad daca merge sa mai recuperez ceva dar nu-l recunoaste, nu apare nimic. Mai am un alt hdd mai vechi si acesta a mers, am si recuperat tot ce era nevoie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Kasya):

Incearca cu congelatorul. Asta ar fi cam ultima solutie de aplicat acasa. https://www.thetechmentor.com/......over-data/