| David23445 a întrebat:

Bună, am o problema cu un Laptop, când îl aprind apare startig Windows și apoi ceva albastru, ce pot face? Deci nu se deschide Windows-ul

6 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

"și apoi ceva albastru"
felicitari, nu mai esti virgin, ti-a tras-o primul tau BSO (blue screen of death) rolling on the floor

| Adolf8 a răspuns:

Are o problema mai delicată, posibil hard disk...ar fi bine să îl duci la un service.

| Felys a răspuns:

Mie cand mi s-a intamplat asta am formatat laptopul si nu a mai aparut

| David23445 explică (pentru Felys):

Cum pot să-l formatez?

| NLS a răspuns:

Daca pe ecranul albastru apare o eroare, posteaz-o aici sau cauta pe google semnificația erorii.
Daca e vorba despre o eroare Software (fisiere de boot corupte din cauza unei actualizari recente a sistemului de operare, sai a unui driver ) cea mai sigura si rapida solutie e sa folosesti un restore point de la o data anterioara cand totul functiona bine.
Pentru asta trebuie sa intri in Safe Mode.

Sau poti reinstala Windows-ul, daca ai/poți crea un stick bootabil.

Daca acel cod de pe ecranul albastru indica o eroare hardware, si nu ai alt HDD/SSD, + alte placute RAM la indemana, si nu ai mai desfacut niciodată un laptop, cel mai indicat e sa il duci la un centru de depanare.

| christall a răspuns:

Reinstaleaza windowsul.