| GreenLemon a întrebat:

Bunahappy Am o problema... De cateva zile am inceput sa am niste erori la pc. Ceva in gen : windows delayed write failed. Am citit pe net si mi-am dat seama ca e posibil ca hard disk-ul sa fie de vina. Cum nu aveam nimic important pe el am decis sa il schimb avand unul de rezerva acasa. Am oprit unitatea, am scos toate firele din ea, am scos hdd-ul vechi si folosind aceleasi fire ( IDE) am pus hdd-ul nou in unitate. Am resetat si bios-ul (scotand bateria) si am pornit calculatorul. Problema e ca nu trecea de bios, nu se incarca windows-ul. In BIOS imi arata ca hdd-ul e dar nu se deschidea... Am schimbat firele cu altele din alta unitate tot nu mergea. Pana la urma am pus ambele hdd-uri si acum se deschide. Daca aleg ca vechiul hdd sa fie primul pc-ul se deschide. Daca aleg ca al doilea sa fie primul atunci aceeasi problema. Tin sa precizesc ca hdd-ul nou e functional. Solutii? Singura chestie pe care nu am incercat-o e sa mut windows-ul de pe hdd-ul vechi pe cel nou dar cum am zis, cel nou are windows pe el.

Răspuns Câştigător
| jhonny999 a răspuns:

La prima problema mesaj[ Windows delayed writte failed],se poate rezolva cu Reinstalare de Windows.
La a doua problema,Windows nu se instaleaza. Tinind cont caci ai scos bateria Bios din soclu, setarile Bios au trecut la Setari Standard Producator, pentru a Instala Windows vom modifica in Bios ca la setarea Onbord Sata sa fie IDE, iar la setarea First Boot sa fie setat Cd-rom pe prima pozitie.
Problema Hdd conectare.
Atunci cind vrem sa conectam mai multe Hdd-uri pe Computer trebuie sa ne asiguram ca Hdd-urile si Cd-rom-ul sa functioneze pe canale diferite.Ex daca un Hdd este pe Master. celalalt sa fie Slave, iar cd rom pe Primar sau Secundar, setarea se va obtine prin modificare pozitiei jumperi-lor.

2 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Ai certificatul de garantie valabil?

| ion933 a răspuns:

Este windowsul de vina ai niste virusi care iti fac probleme nu conteaza daca ai antivirus sunt virusi te sfatuiesc sa schimbi windowsul