| ancan a întrebat:

Bunahappy
Am o problema destul de ciudata cu PhotoShop CS4.
Ieri mi-am instalat programul, iar astazi de dimineata a fost prima zi in care am folosit aceasta versiune. Am editat cateva fotografii, toate bune si frumoase.Problema a aparut dupa-amiaza, cand am incercat sa fac un afis.Am setat background'ul de culoare neagra, iar cand doream sa folosesc unealta Brush, mi se bloca programul, si imi spunea ceva de genul " Adobe Photoshop cs4 are nevoie de 512 mb", problema este ca am memorie atat in C, cat si in D, dupa asta mi se inchidea programul, imi dadea eroare etc.
A doua problema.
Am mai pornit o data Ps'ul si l'am minimalizat in bara de start, nu m-am atins de el, timp in care cautam pe net un brush. Dupa 5 minute, mi se inchide Ps'ul singur, fara nici'o eroare, fara absolut nimic.

Ce se intampla?!?
Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este ca nu ai memorie ram indeajuns.Probabil ca tu ai 512 ram, iar aceasta memorie ii este necesara, dupa cum iti spunea si el, doar lui ps.Deci tu din 512 cat aveai, trebuia sa alimentezi si calculatorul si winamp-ul banuiesc si messul si ce alte programe mai aveai tu si ps-ul.
Photoshop este o aplicatie care consuma destul de mult, ai nevoie de cel putin 1 giga ram.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca lucrezi pe poze de dimensiuni mari si cu multe efecte ai nevoie de memorie RAM, pe langa spatiu mult pe hdd.
Intra in setari la Performance, aloca-i mai multa memorie (daca ai de unde) si seteaza scratch disks pe ambele partitii.
Daca nu merge nici asa, instaleaza CS3, ala mananca mai putine resurse.

| cornel2121 a răspuns:

"...imi spunea ceva de genul " Adobe Photoshop cs4 are nevoie de 512 mb", problema este ca am memorie atat in C, cat si in D,..."
Memoria RAM, nu are nici-o legatura cat spatiu liber ai tu pe hard. happy.
Dar daca spui ca de dimineata iti mearsa iar dupa-amiaza nu incearca sa faci "curat" pe hard sterge tot ce nu ai nevoie, si lasa mai mult spatiu liber.