| Feri2002 a întrebat:

Am un laptop Asus cu Endless OS preinstalat. Mi-a făcut un băiat de la scoala din alta clasa un stick bootabil cu Windows 10. L-am introdus în port, am intrat in BIOS, am ales sa boot-eze de pe Stick si am pornit instalarea. Cand am ajuns la partitii, le-am sters pe toate, până a rămas o partiție "nealocata", însă nu puteam sa instalez Windows-u acolo ca e in GPT sau ceva de genul. Am intrat in Diskpart ( cand dau "install now" apas Shift+F10) ca sa convertesc în MINE, însă nu mergea, asa ca am dat "clean", apoi "convert mbr", însă am dat clean la ambele discuri ( si Disk 0 si Disk 1, care era stick-ul ???????? Acum nu mai pot instala nimic si nici nu mai am sistem de operare. Cand pornesc laptopul apare "Reboot and Select prosper Boot device or insert Boot Media in deleted Boot Device and press a key".
Nu stiu ce sa ma fac!
Nu am alt calculator ca sa fac alt stick si nici nu le-am zis părinților ca o sa ma certe ca L-am stricat...
Am vazut pe net o metodă sa folosesti telefonul Android pe post de USB bootabil, dar necesita Root. Am incercat sa il root-ez folosind KingRoot ( nu am alt PC de unde sa o fac ), dar nu merge ca cica nu e suportat pe modelul meu de telefon ( Samsung Galaxy J5 2017 ). Nici nu mai stiu daca se mai poate face ceva tinand cont ca am sters toate partițiile, însă pot intra in BIOS. Mai e vreo sansa? Va rog mult. E foarte urgent. Mi-e si rusine sa ii spun sa mai faca o dată stick-ul (nu suntem chiar asa buni prieteni...).

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

1. Parintii ar trebui sa stie ca nimeni nu s-a nascut invatat si greselile sunt normale in procesul de invatare. Daca pot face ei ce tu nu poti (instalarea de Windows) roaga-i sa o faca si sa te invete astfel incat sa stii sa o faci singur in viitor. Oricum nu au nici un motiv sa te certe. Calculatorul il "strici" daca il arunci pe geam sau daca il bagi in cada cu apa. De la instalari de software se mai intampla lucruri neplacute dar se rezolva (cu stiinta).

2. Las-o usor cu telefonul sa nu dai in diverse si sa ramai si fara telefonwinking

3. Nu este o rusine sa nu stii, e rusine sa nu spui cinstit ca nu stii. Roaga-ti amicul sa iti refaca stick-ul, nu cred ca va fi o problema. Daca te intreaba, spune-i simplu ca l-ai sters din greseala pentru ca nu te pricepi.

4. Era mai simplu sa razi tabela de partitii din Endless OS - o simpla comanda de terminal. HDD-ul ar fi aparut ca nou-nout la instalarea de Windows. Asa, ai sters doar partitiile (nu si tabela de partitii) si ai avea nevoie tot de un Linux Live (pe stick USB) ca sa razi tabela de partitii si HDD-ul sa apara ca nou-nout (fara tabela de partitii) si sa faca Windows ce stie si vrea cu el la instalare.

5. Pune-ti si tu localitatea la profil, poate se gaseste cineva sa te ajute "la domiciliu" (sau sa mergi la el cu calculatorul) - bineinteles NUMAI in prezenta/cu acordul unui parinte. Daca esti din Bucuresti te pot ajuta eu.

5 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Alta solutie in afara de un stick bootabil cu windows nu vad, avand in vedere ca ai si un laptop cu endless os.
Doar cu un stick cu windows, cu alt PC prin cablu USB, cu telefonul nu stiu ce sa zic, nu pare o idee asa de inspirata. laughing
Eu zic sa ii ceri din nou frumos sa iti puna din nou pe stick windows-ul, daca ii explici situatia sigur o sa inteleaga, nu cred ca s-ar putea supara cineva sa nu puna un windows pe un stick, doar daca nu sunteti certati sau ceva, pana la urma doar tu stii totusi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă stick cu USB Media Creation Tool.

| flixbuster a răspuns:

Sa citesti ce scrie aici: http://docs.microsoft.com/......tion-style

Ideea de baza este ca:
- daca HDD este cu tabela partitii GPT trebuie sa instalezi Windows in mod UEFI;
- daca HDD este cu tabela partitii MBR trebuie sa instalezi Windows in mod BIOS.

Bafta!

| Feri2002 explică (pentru flixbuster):

Am citit, dar nu am reusit sa inteleg cum sa fac sa intru in modul UEFI, când apas F2 in timpul pornirii intru in BIOS. Oricum întâi trebuie să fac stick-ul.

| flixbuster a răspuns (pentru Feri2002):

Trebuie sa apesi tasta care iti da boot menu si de acolo selectezi cum sa faci boot de pe stick... o sa iti apara ceva cu UEFI si legat de stick, acesta e modul UEFI si iti apare si ceva simplu (fara UEFI) tot legat de stick si ala e modul BIOS/legacy.