| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema foarte urgenta! Azi am reinstalat windows-ul din cauza reclamelor pe google chrome (nici cu adblock plus nu puteam sa le blochez), totul a mers bine, am pus antivirus si dupa m-am apucat de repartitionare cu un program Partition Wizard sau ceva asemanator. Am dat wipe la una( nu cea cu windows-ul), am sters-o si am adaugat-o partitiei cu windows-ul, am dat sa se aplice setarile, mi-a dat reboot, s-a bootat cu programul acela, s-a incarcat tot fara probleme si dupa, cand sa se booteze in windows imi da eroarea "Reboot and Select proper Boot device or Insert boot media in selected Boot device and press a key".Am intrat in BIOS, am dat HDD-ul pe primul loc la boot, am salvat setarile si tot nu merge! E putea ca programul sa-mi fi sters toate datele?
. Astept orice ajutor.
P.S: BIOS-ul imi recunoaste HDD-ul, nu am avut nicio problema cu el.
Funda!

Răspuns Câştigător
| Vanqu1sh a răspuns:

Probabil in partitia la care ai dat wipe erau si fisierele pentru boot de la windows ( in general fisierele alea nu se afla in partitia cu windowsul ci face o partitie de 100 mb sau 365, ceva de genul ), data viitoare foloseste EaseUS Partition Manager

| cezy006 a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Daca as putea, ti-as da funda! Dar din pacate, numai la tine nu apare. Daca fac pc-ul o sa iti dau maine funda. Multumesc inca o data pentru ajutor! happy

| Vanqu1sh a răspuns (pentru cezy006):

Am cont nou, probabil de asta, nu stiu, este prima data cand intru pe TPU laughing! in orice caz daca ai nevoie de ajutor imi lasi un privat ceva, vorbim pe whatsapp, fb, mess, email, ma rog intelegi tu, sarbatori fericite!

16 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Intra in bios si pune setarile din sectiunea BOOT ca atunci cand pornesti calculatorul sa faca boot de pe hard disk.

P.S : ai uitat sa-l schimbi de pe dvd-rw happy

| cezy006 a răspuns (pentru Jipa95):

Multumesc, dar am incercat deja. happy

| Jipa95 a răspuns (pentru cezy006):

Pe 1 st pune hard disk-ul, nu are cum sa nu-ti mearga asa.
Daca problema persista, reinstaleaza-ti windows-ul. Si acum fa-o ca la care fara nici un program! E chiar atat de greu sa creezi 2 partitii si sa apesi butonul next? laughing
Dar eu tot tin sa cred ca problema vine din bios. Daca windows-ul era instalat corespunzator pe hdd nu-ti facea asa.

| cezy006 a răspuns (pentru Jipa95):

Nu am putut partitiona cand instalam windows-ul pentru ca nu era HDD-ul formatat. Prin urmare, nu puteam decat sa aleg o partitie in care sa "incapa". Inainte sa incep credeam ca pot sa o formatez la instalare, dar acum nu mai conteaza. Urmeaza maine sa incerc sa-l reinstalez

| Vanqu1sh a răspuns:

Dar in cazul in care vrei sa reinstalezi windowsul, merge? si de ce nu ai facut partitiile in timp ce ai instalat windowsul, e cel mai ok asa

| cezy006 a răspuns (pentru Vanqu1sh):

O sa incerc maine.

| CozmiNU a răspuns:

Salut!

Puteai mai simplu sa iti iei un program care sa iti cureti pc-ul, ceva care sa iti stearga adwareurile pentru ca din cauza lor iti apareau reclame.

Nu mai intra pe toate siteurile si nu mai downloada toate porcariile de pe net, asta e sfatul meu.

| GoogleUser a răspuns:

Daca mu merge cu reinstalarea windowsului, atunci intra in bios si pune toate setarile la default, adica la implicite, nu are cum sa nu iti mearga.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru GoogleUser):

Problema lui nu e din bios, ca omul explica, are HDD-ul pe priority cand booteaza, biosul ii vede hdd si altele, chestia asta se intampla cand se sterg fisierele de boot si recovery, in cazul lui cel mai probabil stearsa si partitia aia

| cezy006 a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Sunt de acord cu tine! Sigur asta s-a intamplat. Acum ramane sa il reinstalez. Daca am noroc ca HDD-ul sa fie complet formatat ar fi perfect. Daca nu, o sa imi cam dea batai de cap. Macar sunt lamurit ca nu se mai poate face nimic altceva si trec la planul B laughing

| Vanqu1sh a răspuns (pentru cezy006):

De curiozitate, ce windows folosesti? iar HDD-ul se poate formata cand instalezi windows-ul, in momentul in care iti apare sa iti alegi partitia pe care doresti sa il instalezi, le stergi pe toate si faci una singura, sau le faci dupa bunul plac

| cezy006 a răspuns (pentru Vanqu1sh):

Windows 7 ultimate pe 64 de biti, si inainte si dupa instalare. Nu am decat optiunea sa instalez intr-o anumita partitie. altul mai bun nu am mai gasit de cand s-a desfiintat the pir4te b4y. (Am pus 4 in loc de a pentru ca ma amenintau ca promovez pirateria.)Si nici nu merita banii aia.

| cezy006 a răspuns:

As fi foarte recunoscator! Baga-ma pe whatsapp : 0728474267

| cezy006 a răspuns:

Lasa privatul, uite aici nr de telefon laughing