| alina_6591 a întrebat:

Buna!
Am un laptop cu urmatoarea configuratie:procesor intel i5-430m(2.26ghz,3mb l3 cache), 4gb ram ddr3, intel hd graphics; si nu merge asa cum zic eu ca ar trebui sa mearga adica sa maerga greu cand dezarhivez, stau pe mess si pe browser.totusi am mai multe asteptari de la un i5. iar in jocuri, imi merge perfect call of duty modern warfare 3 iar tdu 2 fragmenteaza blana si uneori fragmenteaza si in jocurile care de obicei merg perfect.
Exista vreun driver sau vreo solutie sa il fac sa mearga bine sau cam asa ar trebui sa mearga? precizez ca folosesc windows 7 ultimate x64.
Dau funda celu mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| rogi28 a răspuns:

Atunci cind dezarhivezi este in carcat tare HDD si in unele cazuri cum la tine poate sa nu reuseasca sa ruleze sitema si ca urmare se primesc frinele acestea, vezi ca hdd acum sunt de volum foarte mare si ca sa lucreze normal trebuie cache hdd sa fie de 16 mb minimu si inca mai depinde si de rotatiile hdd de obicei la laptopuri e de 5200-5400 RPM ca sa economiseasca curentul electric, nu e vinovat procesorul si nici video asta iti spun precis asta ii viteza hdd vezi ca viteza CPU, GPU, RAM au crescut mult in comparatie cu citiva ani in urma insa HDD cam tot la aceasta viteza lucreaza si datorita celor lalte componente mai puternice care lucreza din ce in ce mai rapid HDD nu reuseste uneori dar dezarhivarea este o incarcatura buna pe HDD si inca cind mai ai internetul deschis, muzica si diferite programe care iti pare ca nu papa resurse, acest lucru se observa. poate sa faca fata un HDD cu cache de 16-32 mb. poti sa incerci o programa de optimizare care mai inchide din procesele care lucreaza fara ca tu sa ai nevoie din ele, ca exemplu poti utiliza TUNEUP UTILITES, o poti downloada de pe saitul oficial si ii poti utuliza posibilitatile la maxim pe 15 zile, e destul pentru a vedea daca se resolva problema ta.

3 răspunsuri:
| uN23 a răspuns:

E posibil sa fie din cauza windows-ului. Re-instaleaza-l si vezi pe urma daca se misca la fel de greu.

| JohnnyWalker a răspuns:

Este un driver pentru hd graphics. Intri cu IE si cauti dupa numele placii video un driverwinking posibil sa fie asta problemahappy

| MarianPaun a răspuns:

Salut! ai un laptop ff bun si nou. nu ar trebui sa ai probleme de genu. sfatul meu este sa re-instalezi windows-ul SI SA BAGI DRIVELE(CORECT) conteaza ff mult. asta cred eu ca e problema. ca la un i5 nu ar trebui sa faca figuri... cred ca ti-am fost de folos.