| AnielAn a întrebat:

Buna, am un microfon karaoke dar mufa e prea groasa pentru calculator sau laptop, intra doar in aparatul ala dar in rest e prea groasa. Ce pot face?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De obicei, microfoanele cu mufa groasa sunt profesionale, de tip "dinamic", iar la calculator /laptop sunt de tip "electret".
Microfoanele dinamice NU functioneaza direct cu calculator /laptop (dau semnal prea mic si sunt incompatibile electric).

Microfoanele dinamice (profesionale) sunt formate doar dintr-o bobina de sarma, care scurtcircuiteaza mufa calculatorului /laptopului, care are si tensiune de alimentare pentru muicrofoanele electret, compatibile.

Mergi cu microfonul la un electronist sau la un service si ei vor putea spune daca este compatibil (prin mufa adaptoare) sau nu cu calculator.

| cristimihailov a răspuns:

Cumperi un adaptor sau fortezi pana se sparge.