| GoodLuck15 a întrebat:

Am un procesor q9550 si as vrea sa ii dau overclock la 3. 5ghz sau chiar mai mult.
Cum trebuie sa procedez?
Cat de mult va creste temperatura procesorului cu un overclock 3.5 ghz?

Răspuns Câştigător
| danutzu96 a răspuns:

Lasa-l asa ca poate pocni un condesator sau MOS din placa de baza. Trebuie ca placa de baza si procesorul sa suporte asta, nu te apuci direct si maresti frecventa.

7 răspunsuri:
| Raicadorel a răspuns:

In acest moment cati GHZ are?

| Raicadorel a răspuns:

Daca are de exemplu: 1. 8GHZ sau 2.0 GHZ, 2.5 GHZ sau 2. 90GHZ nu vei reusi sal aduci la 3.5 GHZ

| GoodLuck15 explică (pentru Raicadorel):

Are valoarea sa stock.Cum ii dau overclock?

| Raicadorel a răspuns:

Spune cati GHZ are ca sa vedem daca are rost sa-i facem Overlock

| GoodLuck15 explică (pentru Raicadorel):

Am mai spus are valoarea sa stock.Mai exact 2. 83ghz si vreau sa il duc undeva la 3. 5ghz pana imi achizitionez alt procesor!
Astept si raspunsul tutoriallaughing

| GoodLuck15 explică (pentru danutzu96):

Ok o sa il las asa si cand o sa am un buget mai ok o sa achizitionez o placa de basa asrock cu un amd fx 8300 si la acela nu cred ca va mai fi nevoie de oc!

| danutzu96 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Iti spun din experienta unor colegi. Dupa ce au urcat frecventa a pocnit un condensator de langa RAM is au inceput erorile Blue Screen.