| totenkopfSS a întrebat:

cum se face overclock la un procesor intel celeron 2Ghz?
Care sunt criteriile de care trebuie sa tin cont?
Care sunt riscurile in afara de prajirea procesorului?
Multumesc Anticipat

Răspuns Câştigător
| coSSmiN97 a răspuns:

Inafara de prajirea procesorului, overclockul poate avea si ceva negaativ:sa mearga mai greu.Asta se intampla atunci cand nu este facut bine.Iti recomand sa folosesti RivaTuner(are optiuni de overclock) si vezi cum ti se misca.Baftahappy

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ana213 a răspuns:

La Celeroane nu ai foarte multe posibilitati, uitate in bios ii poti da maxim 100 de HZ daca i dai 120 nu mai porneste si trebuie sa decuplezi biosul. Iti recomand sa iti iei alt calculator.

| Broadband a răspuns:

Nu-ti recomand oc( overclock)
daca ai un cooler stock pe cpu si daca faci oc s-ar putea sigur ca coolerul standard sa nu asigure racirea necesara, si sa arzi procesoru.
stiu un prieten ce a facut overclock la un procesor Intel de 1. 8ghz ( temperatura normala era de 47 idle si 55 56 full)
dupa ce i-a facut overclock la 2. 2ghz statea in 54 idle si peste 60 full.