| SPOONM8 a întrebat:

Buna,am un sistem audio de 5.1 Vivanco model mai vechi si nu mai gasesc telecomanda,am cautat o telecomanda universala dar nu sunt sigur daca va functiona sau nu, daca ar putea cineva sa ma ajute...tin sa precizez ca modelul sistemului este PS512/19814.

Va multumesc!

1 răspuns:
| Sonnayasashikushinaide a răspuns:

Telecomenzile trimit o frecventa care e descifrata de aparat in DATA, fiecare buton trimite un tipar sau patern diferit si aparatul raspunde in functie de ce patern a receptionat, nu conteaza din ce aparat este emisa unda, conteaza doar sa fie acelasi patern prin acelasi mediu, electromagnetic, fotoni, cred ca cel mai frecvent la telecomenzi de genul asta la din astea mai vechi sunt prin fotoni, in fine, ce ar trebui sa faci, varianta usoara, sa cauti pe net telecomenzi compatibile cu sistemul si sa incerci sa gasesti de undeva sa cumperi, varianta mai grea, sa cauti pe net paternurile acceptate de model, si apoi sa cauti paternuri emise de alte modele de telecomanda care corespund cu paternurile acceptate de modelul aparatului tau si sa le combini circuitele sau sa le folosesti impreuna corespunzator functiei, mai complicat e sa emulezi paternurile printr-un circuit facut de tine.