| Daimler a întrebat:

Buna, am un tv iar de exemplu cand ma uit la un film si ecranul devine negru spre exemplu la sfarsit dupa ce se termina filmul sau oricare alta data cand ecranul este negru se aude un sunet bazait destul de puternic inauntrul lui. Stie cineva ce ar putea fi? Ce componenti se comporta astfel in situatii de genul. multumesc

7 răspunsuri:
| Sandu3 a răspuns:

Salut.Aceeasi problema o am si eu.Am un Samsung din august 1994(deci de 23 de ani) care nu s-a stricat niciodata dar am acest bazait de care spui si tu si care continua cateva minute chiar si dupa stingerea televizorului. Ceea ce s-a stricat sunt CONDENSATORII care trebuie inlocuiti. Evident, la un service tv. Operatia nu e deloc migaloasa sau costisitoare si costa undeva pe la 100 de lei.Cel putin suma asta mi s-a cerut mie pentru remediere.E un televizor vechi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Sandu3):

Tu ai televizor vechi cu tub, ori el sigur are televizor lcd sau plasmă, deci clar are alt defect.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut nu ai dat detalii, cand te uiti la un film pe televizor sau prin av sau usb? Ce televizor ai? Plasmă lcd led? Ce marcă, defectul daca ai televizor nou( adică fără tub) este panelul displayul de acolo se innegreste ecranul ca au "căzut" lămpile s au ars, trebuie tot un electronist sa inlocuiasca displayul, daca este in garantie si defectiunea a survenit brusc fara sa fi lovit tu ecranul se va schimba gratis, dar numai daca este aparatul in garantie si il duci la ei la servis, altfel daca numai ai garantie la el chiar daca il duci in servisul lor te va costa multi bani schimbarea displayului, si in acest caz cumperi alt televizor. Ce marca este televizorul? Este Lcd, Plasmă sau Led?

| Daimler explică (pentru CristiDinBucuresti):

Televizorul este technika lcd42-910. Filmul era prin hdmi de pe laptop. Televizorul nu se inengreste, pur si simplu oricand este o imagine neagra se aude bazaitul, daca pun o poza cu fundal negru complet de exemplu. dar daca este putin scris alb pe imagine nu mai bazaie.

| Sandu3 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Si televizoarele noi cu led sau plasma au condensatori, sa stii.

| Daimler explică (pentru Sandu3):

Stiu, ca erau 4 condensatori defecti pe care i-am schimbat

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Sandu3):

Da stiu