| NuConteazaNumeleee a întrebat:

Astazi mi-am dus laptop-ul la curatat si cand sa il aduc acasa am vazut ca este zgariat, lovit si fortat sus deasupra tastaturii (se vede ca a fost ceva bagat sub el, presupun ca asa l-am desfacut) pe langa astea tastatura sare in sus si ESC s-a desprins... Intrebarea mea este: ce as putea sa fac in conditiile astea? Duc laptop-ul inapoi? Rezolv ceva? Multumesc...

18 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ar mai trebui sa ai deaface cu omul acela s-ar putea sa iți fi luat piese daca nu merge bine sau bateria cel mai probabil, du-te la altcineva sa se uite la el

| NuConteazaNumeleee explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca am scos bateria inainte sa il duc, am considerat ca nu are el ce sa caute in laptop-ul meu insa in seara asta am primit mesaj de la facebook cum ca cineva a intrat pe cont-ul meu (nimeni nu avea parola si aveam si una complicata) si mi-a instalat si un program de temperatura deci a umblat in el... Acum nu stiu daca mai are rost sa il duc la el, eventual pentru a ma simtii impacata ca ii fac capul mare. Iar daca il duc altundeva, alti bani, alta distractie. Am verificat ramii si chestiile din el, la prima vedere pare totul la locul lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este zgâriat poate e accidental doar sau daca are copii nu a fost atent si la i-a lăsat, posibil daca l-a ținut mult sa se fi uitat prin laptop si din curiozitate pe Facebook-ul tau.Si mai e varianta sa ti-l fi schimbat daca e specialist

| NuConteazaNumeleee explică (pentru anonim_4396):

Pai a fost dus la service... Ma gandesc nu sunt camere de luat vederi acolo sau cum de isi permit sa isi bata joc de clienti in asemenea mod? Laptop-ul nu este unul ieftin... Cred ca il voi duce la alt service sa se uite la el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cel mai bine asa, poate avea erori sau viruși pe hard-disk, sa iți schimbe windows-ul cu 7 cel mai ok ar fi si nu stiu daca ti-l vopsește sa nu se mai vadă zgârieturile si faza cu camerele e ca poate numai colegii lui se uita la ele si nu le pasa

| NuConteazaNumeleee explică (pentru anonim_4396):

Windows-ul a fost schimbat de mine de nici o saptamana... Laptop-ul merge bine atata tot ca sare tastatura in sus ca pe trambulina si s-a desprins ESC-ul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aaa nu e nimic grav o sa iți schimbe tastatura dar cred ca se face pe comanda nu stiu, la laptopuri durează ceva timp pana le conectează, întreaba de costuri prima data ca cred ca o sa fie mai scumpă reparația si părerea mea ca nu o sa mai ducă mult sa iți cumperi altul ca nu merita atâtea reparați si o sa mai fie las ca vezi.

| NuConteazaNumeleee explică (pentru anonim_4396):

Aia stiu ca o sa coste undeva la 300 de lei + manopera... Totusi ma oftic ca laptop-ul merge perfect si nu are nici o problema si a venit un neica nimeni sa isi bata joc si practic nu am ce sa fac decat sa platesc greseala lor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare învață din greșeli, poate data viitoare numai mergi tot la angajatul acela sau la firma aceea de reparații si sunt sigur ca nici prietenii tai dar asta e ce sa faci

| NuConteazaNumeleee explică (pentru anonim_4396):

Asta e clar. O sa le fac reclama negativa in tot orasul

| darrio2007 a răspuns:

Si de ce nu ai vazut asta atunci, la fata locului? Pana sa pleci cu el de la ei.Ai vreo hartie incheiata cu ei? Le poti face reclamatie la OPC.

| NuConteazaNumeleee explică (pentru darrio2007):

Nu am vazut pentru ca tipu' a inchis laptop-ul cum am ajung acolo si mi l-a dus repede la secretara sau ce pst o avea femeia aia. Am primit garantie 3 luni de la ei... Nu as vrea sa ajung la OPC si as prefera sa lamuresc amiabil. Am vreo sasa sa rezolv ceva sau tot mai bine as fi sa ajung la OPC? Precizez ca mi-au fost luate si date din laptop, respectiv parola de la facebook si probabil si altele...

| darrio2007 a răspuns (pentru NuConteazaNumeleee):

Vezi ce firma este si ia legatura cu patronul.Nu ar trebui sa faca chestii de-astea pentru ca isi fac reclama proasta.

| NuConteazaNumeleee explică (pentru darrio2007):

Voi incerca, multumesc frumos

| darrio2007 a răspuns (pentru NuConteazaNumeleee):

Cu placere.Sa-mi scrii daca si cum s-a rezolvat.O zi buna.

| K0sti a răspuns (pentru NuConteazaNumeleee):

Alta data iti scoti hardul din el, daca vrei confidentialitate! Inevitabil un calculator care ajunge intr-un service, trebuie supus la probe! Iar in timpul probelor este mai mult decat logic ca exista acces la date! Sau ti-l faci singura si nu-l mai duci la service! Si popa si hot...

Iar ca sa dovedesti ca ti-a schimbat parole sau altceva, trebuie sa ai dovezi palapabile, altfel nu te baga nimeni in seama!

| NuConteazaNumeleee explică (pentru K0sti):

Aia stiu ca trebuie sa am dovezi, pentru asta nu ma agit ca nu rezolv nimic, cu dreptatea in mana, mor de foame. Parolele le-am schimbat eu aseara dupa ce am fost alertata ca cineva intra pe cont-uri. Pe mine ma deranjeaza aspect-ul laptop-ului si faptul ca se desprins tastele caci stiu cat ma costa sa schimb tastatura si parca nu imi vine sa platesc pentru greseala altora

| K0sti a răspuns (pentru NuConteazaNumeleee):

Aia e adevarat, ai dreptate! Ai avut ghinion, cine stie pe mana cui a incaput...