| Lmsz a întrebat:

Buna! Cand aprind laptop-ul aproape toate fisierele se duc in recycle bin, stie cineva de ce?

8 răspunsuri:
| teclado a răspuns:

Esti virusat sau nu mai ai loc pe hdd
pentru ca esti un om normal care foloseste mizeria de Microsoft windows
daca ai vrea sa depui ceva putin efort in viata sa devii un nobil nu un om normal
sa iti depasesti conditia oamenilor mediocri
ai putea trece pe ubuntu
dar asta necesita putin efort
acolo nu mai stai cu datele in pielea goala la dispozitia oricarui stat sau serviciu sau hacher de doi bani
pentru a intra pe ubuntu spionii trebuie sa depuna un efort care de multe ori nu se justifica.
si nici virusi nu sau inventat nu exista pentru linux
nu poate nimeni din retea sa iti instaleze tie ceva sau sa te infecteze spioneze
pentru ca sa iti instalezi ceva un virus trebuie la ubuntu sa bagi parola si sa fii de acord, acolo nimic nu se instaleaza fara stirea ta fara voia ta.
Asa ca daca vrei mai multa intimitate in viata asta alege ubuntu.
Si datele sunt mult mai in sigurata. sunt foarte multe avantaje.
plus ca la windows programele costa bani pe cand la ubuntu totul este gratis gratuit si nici nu iti trebuiesc liciente poate sa vina orice fel de control si papa de la roma sa te caute la liciente la softuri ca tu o sa fii curat si totul este free
daca ai nevoie de ajutor exista site gratis moca cu oameni care asteapta sa te ajute gratis moca free

| dullcat a răspuns (pentru teclado):

Si cine a inventat ubuntu? Suna bine, dar de ce ar fi gratis cand totul costa bani?

| teclado a răspuns (pentru dullcat):

Cauta istoria
statul german avea windows pe la toate birourile si micro$oft le-a cerut saci de bani multi bani pe liciente cum se intampla si acum inrobirea natiunilor si subjugarea lor
asa ca saturati sa platesca sume colosale pe liciente care expirau
Au dat 5 milioane de euro ca sa se faca un sistem de operare al lor al germanilor dar care sa fie gratis
asa ca a aparut ceva unix cp/m linux si alte chestii asemanatoare linux FreeBDS pana la urma oamenii au vrut sa semene mult cu windo$ul si sa faca aceleasi lucruri sa fie compatibile si pentru fiecare program cu bani de la micro$oft sa aiba gratis echivalentul lui
asa a aparut UBUNTU care arata si merge si are versiune echivalent la orice fel de program de la micro$oft
asa ca acum exista OPEN OFFICE
echivalent la office
exita programe de scriere a DVD-urilor k3b echivalent la nero
exista chiar si GOOGLE CHIORME
EXISTA VLC
exista multe lucuri teamwiever facute chiar de aceiasi fabricatnti si pentru ubuntu
de exemplu OPERA sau MOZILLA
sunt si echivalente la Adobe Photo Shop gratis exemplu GIMP
moca free gratuit
Eu de 20 ani folosesc ubuntu si nu am simtit nevoia de window$

Are si el ca la android mai nou o aplicatie de unde poti instala tot ce iti doreste sufletul si moca free si gaesesti acolo jocuri si chestii orice fel de utilitar
programe care fac orice ca sa nu mai ai nevoie de programe cu bani
asa ca totul este moca
si tu poti sa ii sponsorizezi undeva pe site-ul lor poti sa le faci donatie ceva bani
ar romanii sunt zgarciti si nu le fac donatii
Dar si din asta mai traiesc pentru ca din cand in cand mai exista si cate un om care doreste sa faca cate o donatie
in afara de asta foarte multi programatori folosesc ubuntu si ei modifica la el in mod intentionat
apoi trimit la ubuntu.com modificarile facute apoi 600 de alti programatori analizeaza daca ar fi folositoare daca sunt bune daca sunt cinstite si corecte
si in cazul in care descopera ca cineva CHIAR SI TU PERSONAL ai facut ceva bun o aplicatie un proramel ceva
care este bun si de folos intregii omeniri
atunci ei il pun gratis in urmatoarele versiuni distributii de UBUNTU

Sau foarte foarte rar cam 1 dintr-un milion de programe mai este si cu bani la ubuntu gen programe unicat dedicate fabriate la cerere care fac lucruri foarte de nisa de exemplu softul de la o statie de betoane si ei nu cer o gramada pe liciente ci am vazut licente de 2 dolari asa 5 dolari in general dar asta este foarte foarte greu sa ai tu nevoie de acel soft pentru o statie de clorinare pentru un spital sau pentru o masina care rade asfaltul si il amesteca cu smoala si il pune inapoi sau pentru un utilaj care merge pe sub dunare si poate planta stalpi de curent pe sub apa, de ce mai exista si aici programele pe care unii cer bani pentru ca nu avea cum sa ii cera omului care a comandat sa i-se faca la cerere un program care sa comande o masina care fabrica termopane fara nici un fel de angajat sau mobila si programatorul respectiv a scos bani din buzunarul lui ca si persoana pentru ca in general sunt oameni obisnuiti nu firme nu companii ci oameni persoane fizice in carne si oase, care nu sunt angajati nicaieri care stiu programare care stiu lucuri tehica pneumatica hidraulica electromecanica care emrg si gasesc solutii muncesc pe banii lor sa dezvolte o placa electronica in locatia clientuli sa dezvolte ceva o solutie tehinca un soft un program si stau la hotel poate si 2 luni pana cand resuesesc sa faca in locatia clientului sa meaga un morman de fiare vechi sa il transforme inapoi intr-o chestie caruia ii bate inima care misca care face ceva bun care produce cornulete cu rahat impletite mai mari mai mic care fabrica foi de napolitana care da cu crema care le taie catareste portioneaza
asa ca daca eu care sunt acest programator care imi jertfesc din viata mea si investesc 2000 euro in mancare si cazare in locatia clientului respectiv ca sa rezolv o problema ne mai pomeninta ne mai intalnita care nu are rezolvare standard nicaieri pe planeta
si clientul respectiv are de oferit doar 800CHF pentru rezolvarea problemei ca nu are chef sa dea mai mult ca e zgarcit
eu cum imi pot recupera restul de bani pe care i-am investit in hotel mancare si plus ca ar trebui sa ies si eu cu un profit
asa ca sunt constrans sa pun rezolvarea pe bani pe net

Dar in general 99, 9999% din programe softuri utilitare care se folsesc la ubuntu sunt moca gratis SI AI VOIE SA LE FOLOSESTI SI IN SCOPURI COMERCIALE FARA SA ITI CERARA NIMENI LICIENTA LA ELE

DE exemplu pentru multe dintre programele de proiectare 3d trebuie licenta la window$ dar la ubuntu toate sunt gratis free moca SI AI VOIE SA LE FOLOSESTI LA FIRMA
asa ca daca ai un chiosculet un atelier de productie
si nu ai bani ca asa merg lucuruile in lumea asta nu iti permiti
sa iti cumperi liciente de mii de euro
dar chiar ai nevoie de un sistem de operare cu programe gratis
si sa pata veni orice fel de control la tine si sa stai cu stres
UBUNTU ESTE SOLUTIA gratis care daca vine cineva in control la tine la atelierul de dinti coronite dentare sau cismarie
sa nu se ia de tine de ce ai nu stiu ce la care ii trebuia licenta
asa cu ubuntu ai un stres in minus in viata acesata

| dullcat a răspuns (pentru teclado):

Ok, multumesc, dar voi citi maine.E foarte greu sa citesti si sa intelegi cand cineva scrie asa haotic, cu spatii fara sens intre cuvinte si fara semne de punctuatie.

| Lioana a răspuns:

Ai virusi. Cum sa mearga fisierele singure la gunoi? Doar un virus poate face asta.

| cfrtobias a răspuns (pentru Lioana):

Ori face misto pe TPU

| Lmsz explică (pentru cfrtobias):

De ce as face misto? Cand chiar asta mi se intampla.