| Cosmin_Miron_1995 a întrebat:

Bună!
Caut un service bun, în Iași, pentru laptopuri unde nu pun piese second-hand sau luate din alte laptopuri. Ce-mi recomandați?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Piesele de calculator, de laptop-uri sau chiar de telefoane etc. nu se uzeaza (cu mici exceptii, cum sunt bateriile), fiind componente care ori functioneaza ori sunt defecte irecuperabil.
Daca mai gasesti piesa originala, atunci o poti cumpara de la reprezentanta producatorului, dar costa mult.
Daca gasesti piese noi, dar contrafacute ("facute pe vapor"), atunci pretul lor este mai mic, dar nu se stie ce fiabilitate au.
Componentele second hand, provenite din upgrade-uri sau dezmembrari de aparate care au functionat si au demonstrat fiabilitatea sunt cele mai ieftine si sigure. Eu, de obicei, optez la asemenea componente.

Ca urmare, poti merge la orice service, sa monteze orice componenta, daca se mai gaseste.