| Necunoscutu92 a întrebat:

Buna, ce contează la gaming mai mult o placa video buna sau un processor?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Amblele conteaza dar un i5 care se termina in Q e ok

| CVane a răspuns:

Ambele,daca iti iei placa si ai un dual core din 2008 nu o sa folosesti nici 40% din ce poate placa video.

| N0xEterniS a răspuns:

In general, placa video conteaza mai mult, dar in unele jocuri gen : Battlefiled 1 sau engine'ul Source ( ex : CS GO ) se bazeaza mult si pe procesor, acolo daca procesorul iti este slab, va trage si placa in jos.

| NLS a răspuns:

DEPINDE de joc. N0xEternis a inceput bine, insa exemplele lui nu sunt prea concludente.

De procesor foarte puternic (si mai mult de 8GB RAM) e nevoie IN GENERAL acolo unde ai harti imense de incarcat. Unde nu exista nivele si pauza de incarcare intre ele.
Battlefield 1 are harta mare - adevarat, insa:

The Witcher 3 – (23 mile²)
PU Battlegrounds – (25 mile²)
The Legend of Zelda: Breath of the Wild – (29 mile²)
GTA V – (31 mile²)
Assassin’s Creed: Origins – (32 mile²)
FALLOUT 4 - (43mile²)
DRAGON AGE: INQUISITION - (45mile²)
DayZ – (87 mile²)
Assassin’s Creed: Black Flag – (90 mile²)
ARMA 3 - (104mile²)
Xenoblade Chronicles X – (154 mile²)
Ghost Recon Wildlands – (170 mile²)
Just Cause 3 – (400 mile²)
TEST DRIVE UNLIMITED 2 - (618mile²)
FUEL - (5560mile²)

au harti mari. (mai sunt si altele, eu am dat doar niste exemple)

Ar mai fi
-Farcry 4
-Dishonored 2
-Metro 2033: Last Light
-Space Engineers
-Kerbal Space Program
-Planetside 2 (acesta mananca CPU la greu din cauza optimizarii proaste)

In general, pentru jocuri, placa video conteaza 65-70%, iar procesorul - restul.

Greseala pe care o fac multi, e sa puna o placa video de top (GTX 1080 sau 1080 Ti) langa un i3, sau un i5 la frecventa mica
sau un i7 xxxK puternic langa o GTX 950 (daca aceasta a doua varianta e una temporara sunt de acord cu ea).

Pentru a castiga FPSuri, cele 2 trebuie alese cu cap.