| MarianaTirzuman a întrebat:

Ce inseamna un cititor de card? Se aseamana cu cu cablul de date? si cum se foloseste?

Răspuns Câştigător
| droid96 a răspuns:

Cititorul de card e un fel de stick (card de memorie), dar fara memorie proprie. El are un slot unde se pune cardul, si altul pe care il conectezi la USB.
Se aseamana cu cablul de date in sensul ca ambele conecteaza un aparat (telefonul sau doar cardul de memorie) la calculator, diferenta constand in faptul ca la cablul de date il conectezi direct la telefon, iar la cititor trebuie sa scoti cardul din telefon

5 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Cititoarele de carduri de memorie simplifica transferul de imagini, fara a seca bateriile diverselor dispozitive. Ele sunt definite prin tipul de card utilizat de camera pentru stocarea imaginilor si de tipul de conectare la computer. Cel mai frecvent este USB, dintr-un motiv bine intemeiat: majoritatea calculatoarelor contin cel putin un port de conectare USB, iar cititoarele de carduri cu USB ofera viteze de transfer bune. Unele calculatoare (in special laptop-urile) sunt dotate cu slot-uri care accepta carduri direct in calculator sau prin intermediul unui adaptor de card pentru PC. Aceste caracteristici functioneaza in general in acelasi mod in care functioneaza un cititor de carduri. Indiferent de cititorul selectat, va puteti astepta la experimentarea unui proces de transfer de imagini cursiv si facil. In unele cazuri, transferul este mult mai rapid decat la tethering (conectarea camerei direct la computer).

| simaalex98 a răspuns:

Cititorul de card este un dispozitiv in care pur si simplu introduci cardul si il conectezi prin mini-USB la calculatorul tau! Ce trebuie sa faci ca sa iti mearga este sa il conectezi la calculator, astepti 1 minut sa se instaleze driverele(automat)daca ai windows 7/8 daca ai xp nu trebuie sa mai astepti.Pur si simplu intri in My Computer si intri undeva unde scrie gen SDCARD sau Removable Disk sau ceva de genu'. Sper ca te-am ajutattongue

| horia2012 a răspuns:

Uite asa arata:
http://www.google.ro/......tp?/search
- Nu se aseamana cu un cablu de date.
- Este un dispozitiv electronic care citeste informatiile stocate pe un card de memorie. Se poate conecta direct la portul USB al calculatorului sau daca nu are loc se conecteaza printr-un cablu USB ca prelungitor.
- Scoti cardul de la aparatul foto, il bagi in cititor si pe el in bagi in USB.

| stlucian a răspuns:

Adica citeste ce ai tu pe card si poate sa-l dea mai departe(SD/microSD==>>PC/Leptop)
Cablu de date e un transfer direct intre un PC si Tel./aparat foto/video.
EX:
Daca nu ai destula memorie intr-un device(aparat cu captura digitala aparat foto/video) atunci folosesti carduri de memorie pentru a pune fisierele acolo unde NU mai au loc! ADICA in card.Tot ce ai pe acel card (SD/microSD)poate fi iprumutat ca sa se poata copia depe el acele fisiere cu ajutorul UNUI CITITOR DE CARDURI fara a mai fi nevuit sa-ti dai si aparatul cu care ai facut fisierele(poze/filme/documente)

| cozmalau a răspuns:

Cititoruld e car este un fel de dispozitiv in care iti bagi cardul de memorie si apoi bagi cititorul in USB! cititorul ti-l face ca un fel de stick USB