| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am pierdut un telefon care nu are parola, cum pot sa blochez contul de google de pe pc? Ca cel care gaseste telefonul sa nu aiba acces la informatiile care cer logarea cu contul de google.

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Schimba parola la contul Google si la orice alte conturi la care ar putea avea acces de pe acel telefon.

| Uvox a răspuns:

Schimbi parolele la toate app. pe care crezi ca le-ai folosit.

Bula
| Bula a răspuns:

Intrii de pe un calculator in TOATE conturile la care poate avea de pe acel telefon, iar la setarile conturilor SCOTI numarul de telefon pierdut si schimbi parolele, dupa care iesi (te de-loghezi) din fiecare cont.
Daca i se va descarca telefonul, la incercarea urmatoare nuva mai permite logarea in nici unul din conturile modificate. Unele conturi verifica identificarea telefoanelor chiar si in timpul folosirii curente, deci va fi blocat mai repede decat descarcarea.

| bogdan324 a răspuns:

Cauta find my phone pe google,dai pe primul link,intrii in contul tau de google si o sa gasesti telefonul tau, dai pe el si ai mai multe optiuni, poti fie sa blochezi telefonul, fie sa dai sign out la contul de google, sau chiar sa resetezi telefonul.

| flixbuster a răspuns (pentru Bula):

Partea nasoala e ca pentru a scoate numarul de telefon s-ar putea sa ii ceara confirmare exact pe telefonul pe care se afla numarul.
Stiu sigur ca la schimbarea numarului de telefon cu unul nou ai nevoie de acces la numarul vechi de telefon pentru confirmare si cred ca si la scoaterea lui e la fel. Altfel, oricine ti-a spart parola la cont si intra in el ar putea sa schimbe numarul de telefon cu al lui (sau sa-l scoata). Tocmai asta e chestia cu 2FA.

Asadar, pentru securizarea conturilor, trebuie ca mai intai sa mearga frumusel la compania de telefonie, sa inactiveze vechiul SIM, sa ia un SIM nou - pentru acelasi numar, atentie. Mai nasol este daca a avut pre-paid si nu poate demonstra ca e numarul sau.

Nu stiu daca a incercat varianta sa sune pe propriul numar poate are noroc si telefonul a ajuns la un om cu suflet bun.