| Logout a întrebat:

de cand mi-am reinstalat Windowsul pe mess/pe forumuri numai pot sa scriu "ià"dezlegat cu apostrof inloc de "-". De exemplu : Miài mancat pizza. Trebuie sa apara : mi-ai mancat pizza. si nu apare asa decat daca apas de 2 ori pe tasta straight face. Si eu il folosesc prea des ca sa nu mearga crying pls help funda :*

2 răspunsuri:
| trustbogdan a răspuns:

Asta pentru ca ai diacritice in limba romana. Tot ce trebuie sa faci e sa apesi alt+shift, sau daca nu merge asa intri in control panel, apoi la Regional and language options, în fereastra care apare intră sus la Languages, iar acolo apasă pe Details. De acolo dai add/remove la orice limbă pe tastatură. SAU Jos in dreapta, langa butonul "show hidden icons", e posibil sa iti scrie "RO". Apesi acolo si pui "EN

| Logout explică:

e deja data tastatura in enwinking. Nu mi merge doar tasta " ` " trebuie apasata apoi space ca sa apara. decat cu ea am probleme.