| LogoInteliS a întrebat:

Doresc sa cumpar o placa video de pe olx sh cu garantie. In caz ca produsul se strica, ce magazin onoreaza garantia chiar daca produsul nu a fost adus de primul proprietar? Si odata ce e reparat, produsul cui o sa-i fie trimis, mie sau proprietarului original?

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

"toate magazinele" onoreaza garantia odata ce ai produsul stricat si factura; sau partenerii lor, la cine e garantia. Nu toate garantiile sunt "nominale" astfel incat doar cine a cumparat trebuie sa predea produsul. Returul, daca e pe produs, cel mai sigur o sa se faca cui a predat produsul; sau mentionezi pe act; dar de exemplu daca nu se poate repara, si se ramburseaza suma, de obicei se utilizeaza metoda de plata: daca a fost platita cu card, se intoarce la proprietarul ce a platit. Asta depinde de politica fiecarui magazin, te interesezi la magazin direct.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Era bine daca puneai un link! Garantai se executa la service-ul specificat pe actul de garantie care o insoteste.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca se defecteaza in garantie, componentele (inclusiv placile video) NU SE REPARA, ci se INLOCUIESC sau se returneaza banii.
Pentru a beneficia de garantie, trebuie sa prezinti bonul /factura cu care s-a achizitionat produsul, eventual si si cu modelul si seria de fabricatie indicata.
Poti mentiona la expediere ca, tu esti noul proprietar a produsului, specificand adresa ta si contul tau de banca.