| fashionaddict a întrebat:

Buna!
La o caseta video i-am rupt banda.
Imi puteti zice cum as putea sa o repar sau unde sa merg cu ea si pretul?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Nu încerca pentru că risti să zbori pastilele capului de citire al aparatului video. Cel mai bine, dacă ai ceva important pe casetă, e să o împarţi în două, o parte rămâne în caseta originală, celaltă parte o pui într-o altă casetă goală sau la care poţi renunţa la bandă ( foloseşti doar rolele şi carcasa, banda o arunci ) rola goală care rămâne de la caseta disponibilă o ataşezi de capătul de bandă de unde s-a rupt. E o porţiune transparentă de care poţi lipi banda înregistrată cu un simplu scotch, pentru că bucata respectivă de bandă transparentă nu ajunge la capul rotativ.
Succes!

4 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Încearcă să o lipești cu super glue. Şi mie mi s-a întâmplat de multe ori și aşa am făcut. happy

Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu am lipit pe vremuri casetele cu scotch dar am si schimbat capul aparatului video! Nu stiu daca din cauza asta, dar...paza buna trece primejdia rea! Mai bine nu.Mai bine asa cum a zis BitterSweet.

| BRG a răspuns:

Banda video nu este ca cea de casetofon ori de magnetofon, care dacă se rupe poți lipi capetele benzilor cu scotch(atenție nu cu super glue), și nu se strică capetele, video este un aparat mai delicat, caseta video este mai mare față de cea de casetofon, banda unei casete video est mai lată decît a benzii de mag, și capetele unui video sînt mai pretențioase, se distrug repede la casete uzate, demagnetizate, rupte și lipite. Și un cap de video probabil costă mai multdecît un cap de casetofon ori magnetofon.

| Adella05 a răspuns:

Nu cred ca se mai poate reparabig grin.