| anonim_4396 a întrebat:

Bună membri ai comunităţi TPU. Vreau să cumpar de pe eMAG un laptop resigilat ( asa are un preţ mai mic). Singura problemă este faptul că are Hdd-ul formatat. Puteţi să îmi explicaţii ce este hdd-ul? Dacă merită sau nu să îl cumpăr. Mulţumesc

3 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

HDD = hard disk drive - discul dur, adica suportul de memorie pe care sunt tinute informatiile atunci cand nu sunt in memoria de lucru a calculatorului.

E ca un CD sau stick USB doar ca e mai mare, poti scrie pe el de cate ori vrei si e mai rezistent la intemperii.

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru Doja):

Dacă îl cumpăr deja formatat, laptopul se va putea folosi la parametri normali?

| Doja a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Da, formatarea este o operatiune normala care sterge continutul discului si il pregateste pentru un anumit sistem de fisiere. De regula cand cineva iti zice ca iti vinde ceva cu hard disk formatat inseamna ca nu are nimic pe el, nici macar sistem de operare.

Deci va trebui sa-l instalezi singur.