| Dariusu a întrebat:

Mi-am cumparat un telefon(HTC Desire 510),am avut casti incluse,s-a stricat casca dreapta, nu merge nici la pc.Mi-am luat o alta pereche(maxell earphone-eb95bk-mxl)pe telefon casca dreapta merge cateva secunde apoi se opreste,la un alt telefon merge cu intreruperi, iar la pc perfect.Cum fac sa mearga la telefonul meu sau pot sa le repar pe cele de la HTC?

1 răspuns:
| Thealexis a răspuns:

Problema ar putea fi de la telefon. E posibil să dea voltaj prea puternic pe canalul drept și să ardă casca dreaptă. Întreruperile sunt cauzate ori de o supratensiune în cască (care „arde" bobina căștii respective), ori de un defect la mufa telefonului. Încearcă o pereche de căști mai mari, fără microfon, pune-le în telefon și vezi dacă fac aceeași figură.