| oanaana14 a întrebat:

Mi-am luat un laptop si are instalat Endless ( nu am mai lucrat cu asa ceva), vreau sa imi instalez ceva programe si nu ma lasa, aveti ideee de ce?! DE unde le pot instala. Orice as instala...nu pot, si imi apare un mesaj, cum, ca nu se poate instala in Endless si sa intru i Appstore... dar acolo nu le gasesc, sau poate nu stiu eu ce sa fac.

16 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună,

Endless OS, printre putinele sisteme de operare care au acaparat piața Linux.
Oricum, nu-ți prea recomand să treci pe Endless. Deși ți se mișcă mult mai bine decât orice alt sistem de operare, e pierdere de timp.

Primele programe sunt concepute cu extensie.dll, înainte de.so. Programele sunt developate mult mai târziu pentru Linux/Endless.

Îți recomand sa-ți instalezi Windows 10.

Fiind vorba de o platforma concepută după Linuxurile basic, este vorba de permisiuni (lipsa de permisiune pentru a succeda o anumită serie de comenzi). Îți recomand sa o instalezi din terminal.

Click dreapta pe desktop, și accesează Terminal / SSH.

Cu ajutorul comenzii:
sudo su
Te vei conecta ca root (administrator) cu permisiuni de sudoer. Și instalezi cu ajutorul comenzii yum sau
apt-get install "pachetul_tau"

(Fără ghilimele)

Mult succes! Dacă vrei ajutor suplimentar, Răspunde la acest comentariu.

| oanaana14 explică (pentru anonim_4396):

Ok, si acum ce sa fac! E luat laptopul si chiar nu ma descurc cu endless, ca sa instalez Windows 10...asta ar insemna ca imi pierd garantia... nu am idee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru oanaana14):

Nu are treabă garanția. Garanția nu acoperă și problemele software, ci doar pe cele hardware, in cazul în care se strică ceva anume, o componenta, un chip, chestii de genul happy
Aveți un stick de cel puțin 2gb sau 4gb acasă?

| oanaana14 explică (pentru anonim_4396):

Da

| oanaana14 explică (pentru anonim_4396):

Da, am de 8gb.

| ChrisAK47 a răspuns:

Nu are treaba cu garantia, ai windows pe un calculator? Oricare altul? Daca da poti sa il pui pe un stick.

| oanaana14 explică (pentru ChrisAK47):

Nu am, acesta e singurul laptop. sad

| ChrisAK47 a răspuns (pentru oanaana14):

Of, ai licenta windows?

| oanaana14 explică (pentru ChrisAK47):

Tin sa precizez, ca nu ma pricep. Licenta la care windows, ca nu am...

| ChrisAK47 a răspuns (pentru oanaana14):

Ai bani in plus? Iti permiti sa cumperi o licenta? Este in jur de 200-400 lei

| oanaana14 explică (pentru ChrisAK47):

Alta solutie nu este?

| ChrisAK47 a răspuns (pentru oanaana14):

Este, sa-l piratezi.

| oanaana14 explică (pentru ChrisAK47):

Si asta cum se face?! Nu pot de pe laptopul meu?!

| ChrisAK47 a răspuns (pentru oanaana14):

Oh, partea asta este mai grea. Poti cauta pe Youtube. Daca nu te pricepi, nu as incerca. Poti lua un virus.

| oanaana14 explică (pentru ChrisAK47):

Ok, multumesc!

| ChrisAK47 a răspuns (pentru oanaana14):

Cu placere!